شعر معطل
عنوان مجموعه اشعار : دل‌سرد
شاعر : سید شهریار موسوی


عنوان شعر اول : دل‌سرد
صخره‌های یخی
دل‌سرد از وصالِ ساحل..

عنوان شعر دوم : اشکِ فراق
آسمانِ مالامال از ستاره
اشک‌های ماه، در فراقِ خورشید..

عنوان شعر سوم : الغریق
پنجه‌های موج بر ساحل
اَلغَریقُ یَتَشَبَثُّ بِکُلِّ حَشیش..
نقد این شعر از : امیرعلی سلیمانی
در این یادداشت نگاهی نقادانه خواهیم داشت به سه اثر کوتاه از دوست شاعرمان سید شهریار موسوی عزیز، ابتدا باید به ایشان یک تبریک ویژه بگویم، به خاطر اینکه به تصویرسازی روی آورده‌اند، تصویرسازی اگر با عاطفه همراه باشد می‌تواند عنصری ویژه در شعر امروز به شمار آید. تلاش ایشان در جهت روی آوردن به تصویرسازی بسیار ستودنی و امیدوار کننده است.
اما در مورد این سه اثر باید بگویم نوعی بلاتکلیفی در آن‌ها به چشم می‌خورد. صورت و شکل شعرها برای من تداعی کننده قالب هایکوست، هایکو شعری کوتاه است و معمولا تصویری از طبیعت را در ذهن خواننده خلق می‌کند. هایکو کوتاه‌ترین شعر جهان محسوب می‌شود و تاریخچه ظهورش به ژاپن و قرن ۱۶ میلادی برمی‌گردد. این سبک شعری با تکیه بر فصل‌ها و نشانه‌های خود، تصویری شگفت‌انگیز را خلق می‌کند.پس اگر با این منطق به سراغ این سه اثر برویم برخورد با ترکیب‌هایی چون دل سرد از وصال و فرق خورشید چندان با قالب منطبق نیست، هایکو منطبق بر تصویر است پس جای تعبیرات انتزاعی آن هم به این شکل سنتی در متن چندان درست به نظر نمی‌آید.
اما اگر بخواهیم اینطور بگوییم که این‌ها شعرهای کوتاهی هستند که بنا نبوده در طبقه هایکو قرار بگیرند باید بگوییم برای یک شعر کوتاه مستقل بودن دارای کمبودهایی هستند. فی المثل این‌که این شعرها دارای تشخص و انجسام معنایی کامل نیستند.
صخره‌های یخی
دل‌سرد از وصالِ ساحل..
این تنها یک تصویر است با قدری خیال و اندکی عاطفه، پس نمی‌تواند به تنهایی کامل به نظر برسد، ما برای این‌که شعر را مستقل محسوب محسوب کنیم نیاز داریم دست کم از عناصر سازنده‌ی آن اثر وجه کامل و متمایز کننده‌ای در متن بیابیم.
به شاعر ارجمند توصیه می‌کنم اگر به سرودن هایکو علاقه‌مند است قدری مطالعه خود از در حوزه تئوری و شعر در این زمینه افزایش دهد.
هایکویی از یک شاعر ایرانی با هم می‌خوانیم:
این بوی توست
می‌بردم کنار پرتگاه
کنار آویشن

سیروس نوذری

با آرزوی موفقیت.

منتقد : امیرعلی سلیمانی

شاعر، منتقد و ترانه‌سرا/ متولد 14 آذر 1370/ دانشجوی دکتری زبان شناسی/ متولد صحنه/ مدیر مسئول نشر نزدیک‌تردیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.