موزون لطیف!
عنوان مجموعه اشعار : آشنای قدیمی
شاعر : میرکاظم سیداکبری


عنوان شعر اول : مهربانی هایت
نه! زبانم لال اگر گفتم نگاهت باده است
باده در پیش نگاهت از دهن افتاده است

هیچ فکرش را نمیکردم که عاشق میشوم
مهربانی هایت آخر کار دستم داده است

باید عاشق بود و در دریای چشمت غرق شد
هر کسی تسلیم چشمانت شود آزاده است

گرچه پرپیچ و خم و سرد است راه زندگی
گرمی دست تو پایان خوش این جاده است

روح زیبای غزل! الهام اشعارم تویی
شاعری کردن کنار تو برایم ساده است

ای که از هر خنده ات قند و شکر سر می رود
قدر یک حبه بخندی، شعر من آماده استعنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : امیرعلی سلیمانی
در این یادداشت نگاهی خواهیم داشت به غزل(مهربانی‌هایت) از جناب میرکاظم سیداکبری که پیش‌تر هم در خصوص غزل دیگری از ایشان مطلبی نوشته بودم.
هم در آن غزل و هم غزل‌های دیگری که برای سایت ارسال کرده‌اید و همکاران عزیز نقد کرده‌اند به وضوح توانمندی شما در سرودن شعر موزون مشخص است، اینکه می‌‎توانید روان و راحت بنویسید، اینکه مضمون‌سازی را می‌شناسید و با تسلطی که در زبان دارید شعرتان تصنعی نمی‌شود. همه‌ این‌ها امتیازات شعر شماست و جای تبریک دارد، پس بر خود لازم می‌دانم قدری سختگیرانه‌تر به شعر شما نگاه کنم، ایرادات سختگیرانه به شعر شاعران مطرح هم وارد است و این یعنی این‌که بعد از گذر از مقدمات نکات کوچک می‌تواند تعیین کننده باشد، گاهی با تغییر یک کلمه می‌توان سطح یک شعر را ارتقا داد.
نه! زبانم لال اگر گفتم نگاهت باده است
باده در پیش نگاهت از دهن افتاده است
مطلع خوبی‌ست، هر چند تشبیه چشم به باده آنقدرها ظریف نیست، بسیار هم چشم را سکر آور خوانده‌اند و به باور من تمام آن‌ها هم ظریف نبوده‌اند، مگر جایی که وجه شبه درخشان و خلاقانه‌ای ذکر شده باشد. از این که بگذریم (در پیش) یک حشو قبیح دارد، مصرع دوم بیت اول را بدون در بخوانید. می‌بینید که هیچ ایراد معنایی پیدا نمی‌کند، به نظرم اگر به جای در (هم) بگذارید بهتر می‌شود، از دهن افتاده هم بسیار هنرمندانه استفاده شده است.
هیچ فکرش را نمیکردم که عاشق میشوم
مهربانی هایت آخر کار دستم داده است
بیت لطیف و زیبایی‌ست، همه چیز درست و منطقی‌ست، در عین حال آن عاطفه‌ی مورد انتظار را هم دارد، نقش ردیف و قافیه هم هوشمندانه ایفا شده است.
باید عاشق بود و در دریای چشمت غرق شد
هر کسی تسلیم چشمانت شود آزاده است
مصرع دوم بسیار زیباست، اما مصرع اول آن قدر‌ها مقدمه قدرتمندانه‌ای برای مصرع دوم نیست، کاش از آن کلمه(آزادگی) کاری در مصراع نخست می‌کشیدید، اینطور قطعا بیت درخشان‌تری ساخته بودید.
گرچه پرپیچ و خم و سرد است راه زندگی
گرمی دست تو پایان خوش این جاده است
در این بیت هم ضعف مصرع اول نسبت به مصرع دوم مشهود است، جمله راه زندگی پر پیچ و خم و سرد است چندان جمله شاعرانه‌ای هم نیست، بار احساسی خاصی هم ندارد، هر چند مقدمه درستی از نظر منطقی برای مصرع دوم محسوب می‌شود، اما آن مصرع دوم درخشان و شاعرانه برازنده مصرع نخست شاعرانه‌تری‌ست.
روح زیبای غزل! الهام اشعارم تویی
شاعری کردن کنار تو برایم ساده است
این بیت بیش از اندازه دچار سادگی و توصیفی بودن شده است، تصور می‌کنم با قافیه ساده است می‌توانستید بیت بهتری بنویسد، مصرع اول صرفا وصف است و حرف خاصی نمی‌زند، تصور کنید شما به معشوقه بگوید زیباترین ستاره در آسمان تیره‌ی زندگی، این وصف آن هم برای شعر امروز چه میزان کارکرد عاطفی می‌تواند داشته باشد وقتی شما در جای جای این شعر این میزان رفتارهای شاعرانه خوب دارید به نظرم می‌آید باید از این وصف‌های کلاسیک اجتناب کنید.
ای که از هر خنده ات قند و شکر سر می رود
قدر یک حبه بخندی، شعر من آماده است
بیت شیرین و لطیفی برای پایان بندی‌ست، فقط کاش قند را در مصرع اول نمی‌آوردید تا شیرینی مصرع پایانی بیشتر هم بشود.

در مجموع باید بگویم غزل‌های شما نماینده شاعری قدرتمند هستند، همانطور که در نقد پیشین گفتم باید به خود بیشتر سخت بگیرید چون فاصله مرحله خوب تا عالی رعایت کردن همین نکات کوچک است، نکته‌ی مهم‌تری که باید بگویم این است که سعی کنیم اندیشه‌ی امروزی‌تری را با آوردن عناصر تازه‌تر به مخاطب نشان دهید این طور توانمندی شما بیشتر خودنمایی می‌کند.

پایدار و موفق باشید.

منتقد : امیرعلی سلیمانی

شاعر، منتقد و ترانه‌سرا/ متولد 14 آذر 1370/ دانشجوی دکتری زبان شناسی/ متولد صحنه/ مدیر مسئول نشر نزدیک‌تردیدگاه ها - ۲
جمشید عزیزی » پنجشنبه 10 مهر 1399
عرض ادب و احترام - غزل بسیار زیبایی خواندم و لذت بخش است - نقد این شعر هم بسیار خواندنی است و مفید و کاربردی است مخصوصا در بیت اول "هم" خیلی زیبا می شود. سپاس از شاعر این شعر زیبا و منتقد گرانقدر.
میرکاظم سیداکبری » چهارشنبه 09 مهر 1399
ممنون از نقدتون، نکات خیلی جالبی فرمودید، خیلی استفاده کردم،

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.