همه چیز در ایرادات مقدماتی!عنوان مجموعه اشعار : ....
عنوان شعر اول : آدم و حوا
به خود می لرزم و سردم
پر از گریه پر از دردم
سکوتی سرد و غمگینم
من آن پایان غمگینم
به دورم بسته شد هاله
ز درد و آه و از ناله
درون چاه تاریکم
به هر چه یاسه نزدیکم
منم چون آدم و حوا
بر ای چیدن سیبی
ز باغی گشته ام جدا
ز آن بهشت رویایی
به یکباره رها گشتم
زمینی گشتم و اما
به داغی مبتلا گشتم
بباید من رها گردم
ازین پیله چو پروانه
ازین درد نفس گیر و
زمین گیر و غریبانه
به عمق چاه نادانی
گرفتار آمدم تنها
مگر یارب تو بفرستی
طنابی را از آن بالا


عنوان شعر دوم : ....
....

عنوان شعر سوم : ...
....
نقد این شعر از : امیرعلی سلیمانی
امروز مروری خواهیم داشت به اثر خانم زینب شریفی که با توجه به سن و سال شاعری شان مشخص است در ابتدای راه قرار دارند. باید به ایشان عرض کنم اثرشان از حیث وزن، قافیه و قالب دچار ایرادات بسیاری ست، با اینکه شاعر در انتخاب قالب صاحب اختیار است اما باید به هر حال این انتخاب را انجام دهد، اینکه ما در شکلی موزون بنویسیم بدون اینکه خود را مقید به قالب و وزن کنیم از اساس دچار ایراد است. چرا که زیبایی جایی اتفاق می افتد که همه چیز در شکل درست و حساب شده خود اتفاق بیفتد.
اثر خانم شریفی که به نظر در ابتدا با قالب مثنوی بر وزن (مفاعیلن مفاعیلن) نوشته شده است در ادامه دیگر از قالب تبعیت نکرده و شبه قافیه هایی هم به صورت بی نظم در شعر آمده که این بیشتر از احساس ذهنی شاعر نسبت به ایجاد موسیقی ناشی می شود، و جالب اینکه اثر با یک نیم مصراع مستقل هم به پایان رسیده به طوری که به نظر می آید شاعر اصلا آگاهی از قالب ندارد.
سردم و دردم با هم قافیه اند و بیت اول در وزن و قافیه درست است، اما از بیت دو به بعد خیلی جاها قافیه و درمعدود جاهایی وزن هم از دست رفته است. قالب هم که نامشخص است، پس نمی شود در مورد این اثر بیش از این صحبت کرد، در شعرهایی که هنوز در ایرادات مقدماتی مانده اند صحبت در خصوص سایر جنبه های شعری بسیار بی فایده است.
به شاعر عزیز توصیه می کنم حالا که راه خود را برای سرودن انتخاب کرده اند جدی تر به مطالعه شعر کلاسیک بپردازند و از کتاب های تئوری شعر استفاده کنند. خواندن کتاب روزنه از آقای محمد کاظم کاظمی برای درک مقدمات شعر می تواند مفید باشد.
با آرزوی موفقیت برای شاعر.

منتقد : امیرعلی سلیمانی

شاعر، منتقد و ترانه‌سرا/ متولد 14 آذر 1370/ دانشجوی دکتری زبان شناسی/ متولد صحنه/ مدیر مسئول نشر نزدیک‌تردیدگاه ها - ۱
زینب شریفی » یکشنبه 08 تیر 1399
سلام. ممنون بابت نقدتون. البته بیت آخر من به این شکل هستند. به عمق چاه نادانی گرفتار آمدم تنها مگر یارب تو بفرستی طنابی را از آن بالا ...که بر وزن مفاعیل مفاعیلن مفاعیلن مفاعیلن می باشد.شعر من بر قالب مثنوی است. هر بیت قافیه ای جداگانه دارد. هر چند بیت های آخر طولانی شده . کل شعر بر وزن مفاعیلن مفاعیلن می باشد. مصرع های اول دوتا مفاعیلن داره اما بیت های آخر ۴ تا شده. بازم ممنونم????

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.