چرا «تو» شاعر را کشته است؟
عنوان مجموعه اشعار : سه شعر سپید
شاعر : صائب هاشم پور


عنوان شعر اول : شاعرِ تمام شده
شلیک میکنی
کمی آنطرف تر میمیرم
تو
"بغض میکنی"
عابران میگویند
"حیف جوانی اش"
روزنامه ها تیتر میزنند
"قاتل متواری شد"
شاعران سپید اما
مینویسند
"شاعری را کشتند که برف را از شانه ی کوه ها می تکاند"
تو
"گریه میکنی"
و به زمستان فکر میکنی
به برف
به شانه هایت
و شعرهای سپید مرا ورق میزنی
و هرشب
در گلویت اعدام میشوی!

صائب هاشم پور
نقد این شعر از : مرتضی کاردر
این‌گونه در معرفی صائب هاشم‌پور آمده است یکی دو سال بیشتر از شاعری او نمی‌گذرد اما شعرش نشان می‌دهد که گام‌های آغازین شاعری را به درستی برداشته است و در آستانه تبدیل شدن به یک شاعر حرفه‌ای است که با تکنیک‌های شاعری به خوبی آشناست.
تمهیدی هوشمندانه است که شاعر تلاش کرده است تا ماجرا را از چند منظر (عابران، روزنامه‌ها، شاعران) به تصویر بکشد. قدرت شاعر در تصویرسازی ستودنی است. درخشان‌ترین سطر شعر آنجاست که می‌گوید: شاعری را کشتند که برف را از شانه‌های کوه می‌تکاند.
اما به نظرم واکنش «تو» به عنوان قاتل باید کمی متفاوت‌تر باشد. «تو بغض می‌کنی» و چند سطر بعد «تو گریه می‌کنی». واکنش‌ها خیلی معمولی است. تو فرار می‌کنی، تو جیغ می‌کشی. تو به صورتت چنگ می‌زنی یا سطرهایی شبیه به این می‌توانند واکنش‌های مناسب‌تری باشند.
چرا تو شاعر را کشته است؟ حالا که کشته است چرا باید بغض کند؟ چرا باید هر شب اسیر کابوس شود؟ شعر باید این وضعیت متناقض را تبیین کند و به پرسش‌هایی که به خوبی طرح کرده است پاسخ بدهد.
علاوه بر این، بهتر است که همه واکنش‌ها در قالب یک جمله کامل باشد و پیشنهاد می‌کنم یک جمله بلند دارای فعل جایگزین «حیف جوانی‌اش» بشود.
کلمه «شعر سپید» دوبار تکرار شده است. همین که شاعر گفته است که «شاعران می‌گویند» کفایت می‌کند و سطری که در ادامه‌اش می‌آید نشان می‌دهد که منظور از شاعران، سپیدسرایان است. در سطرهای بعدی که سخن از زمستان و برف است نیز بهتر است کلمه سپید حذف شود.

بعضی از سطرهای پایانی می‌تواند حذف یا دست کم در ویرایش مختصرتر شود: «تو/ گریه می‌کنی/ و به زمستان فکر می‌کنی/ به برف/ به شانه‌هایت/ و شعرهای سپید مرا ورق می‌زنی» مثلا: تو به زمستان فکر می‌کنی/ به سپیدی برف روی شانه‌هایت/ و شعرهای مرا ورق می‌زنی.
عنوان فعلی «شاعر تمام شده» کمی شعر را لو می‌دهد. بهتر است عنوانی برای شعر انتخاب کنید که ابهام و تعلیق بیشتری داشته باشد.

منتقد : مرتضی کاردر
دیدگاه ها - ۱
صائب هاشم پور » دوشنبه 15 آبان 1396
سپاس،سپاس بسیار زیبا و آموزنده و تمام و کمال نقد کردید. چنانکه فرمودید شعر را اصلاح میکنم. شاد باشید.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.