شکسته بسته آهنگ
عنوان مجموعه اشعار : یار من
شاعر : نسترن صمیمی زاده


عنوان شعر اول : *
گاهی می گویم که خسته ام ؛دنیا همه اش خزان باشد
ولی دو به شَکَم از حرفم؛ نکند پای تودرمیان باشد

صحبت میکنم هر شب با تمام این سیاهی ها
با این خیال که شاید جسم تو در آن نهان باشد

بارها شنیده ام عشق بسیار دل انگیز است
در آنچه میبینم گمانم روی دیگری درحصار زمان باشد

بسیار (منزوی )خوانده بودم در این سال ها
افسوس ؛نمیدانستم گریه هَمرَهِ تمام عاشقان جهان باشد

عجیب است این دنیای کشف و شهود
اما با من عجین خواهی ماند تا ابد ؛حتی اگر فقط یک گمان باشد

عنوان شعر دوم : *
*

عنوان شعر سوم : *
*
نقد این شعر از : ساجده جبارپور ماسوله
اثر خانم صمیمی‌زاده گرامی را خواندم. ایشان 20 ساله‌اند و تاکنون سه اثر به پایگاه ارسال کرده‌اند. اثری که فرستاده‌اند مرا متوجه چند نکته می‌کند :
1)ایشان نگاه شاعرانه‌ای دارند یعنی ذاتا می‌توانند شاعر خوبی باشند.
2)علیرغم این نکته آموزشی ندیده‌اند یعنی با اصول کار آشنایی ندارند.
3)مطالعات ایشان هدفمند نیست.
یکی از اولین قدم‌ها برای سرودن شعر کلاسیک یادگیری اصول اولیه است. شما به قافیه و ردیف مسلط هستید اما آنچه اثر ما را خارج از گود قرار می‌دهد عدم آشنایی با وزن عروضی است. وزن عروضی این‌گونه تعریف می‌شود : «وزن شعر حاصل نظم و تناسبی است که در صوت‌های ملفوظ ایجاد شده باشد» و البته شناخت آسان آن با خواندن اشعار مختلف و یادگیری آهنگ شعر ممکن است. این روزها یادگیری وزن عروضی به مدد جزوه‌های فراوانی که با استفاده از فضای اینترنت می‌توان به آن‌ها دست یافت کاری‌ست آسان. در پایگاه نقد شعر نیز بارها به معرفی کتب آموزش وزن پرداخته شده است. تنها با مقدار اندکی وقت گذاشتن می‌توان از عهده یادگیری برآمد. برای اینکار شما می‌توانید از روش‌هایی مثل سرمشق گرفتن هم کمک بگیرید. یعنی بیتی را از شاعری در نظر بگیرید و طبق آهنگ بیت مذکور غزل بنویسید. نیاز نیست در ابتدای راه تمام آهنگ‌های شعری را بیاموزید همچنین برای شروع بهتر از وزن‌های دوری آغاز نکنید. حتی بسیاری از شاعران زبده هم به راحتی نمی‌توانند با وزن‌های دوری کار کنند. وزن دوری یعنی چیزی شبیه به همین ابیات بلندی که شما ساخته‌اید البته به طور صحیح.

همچنین از کوتاهی و بلندی مصراع‌ها هم می‌توان به ناجور بودن آهنگ پی برد. برای یاوگیری بهتر توصیه می‌کنم کتاب‌های زیر را تهیه کنید :
روزنه اثر محمد کاظم کاظمی بخش وزن شعر
وزن شعر بیاموزیم از اسماعیل امینی
این دو کتاب برای شروع گزینه‌ خوبی هستند. کتاب دمتر امینی با وجود سادگی اما تمرین‌های خوبی برای یادگیری عروض دارد.

اما آنچه موجب می‌شود من شما را ذاتا شاعر بدانم نوع نگاه و بیان شماست. مخصوصا در بیت‌های دوم و سوم اثر شما بارقه‌ای از استعداد دیده می‌شود. شاید باور نکنید اما درست همسن شما بودم که شاعری دیگر همین حرف را راجع‌به شعرهای من گفت. مشکل اشعار من هم البته مثل اشعار شما وزن عروضی بود. به همین ترتیب آخرین توصیه من به شما این است : از تکنیک غرق شدن استفاده کنید یعنی میزان مواجهه خود را با آهنگ شعر بالا ببرید. به این صورت خیلی سریع می‌توانید از پس یادگیری وزن بربیایید.همچنین مطالعه و خواندن شعرهای هم‌وزن فراموش‌تان نشود. منتظر آثار بعدی شما خواهم ماند.

منتقد : ساجده جبارپور ماسوله

دی ماه سال 1369 در رشت‌ به دنیا آمدم. در تهران و شیراز و رشت بزرگ شدم. آب و هوا و طبع شعردوست مردم و خانواده‌ام در رشت و شیراز کار خودش را کرد و از یازده سالگی شروع کردم به نوشتن. تحصیلات و شغلم در حوزه حقوق بین الملل است که البته ربط چندانی به شعر ندارد. ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.