با یادگیری اصول ابتدایی پیشرفت را آغاز کنید
عنوان مجموعه اشعار : میم . خ
شاعر : ماهان خرمی


عنوان شعر اول : چرا سخت شدی؟
انقدر مست شدی
سخت شد دلداری تو
انقدر سست شدی
سخت شد همراهی تو
انقدر پست شدی
سخت شد غمخواری تو
انقدر...
چرا سخت شدی؟!

عنوان شعر دوم : گمشده
گمشده ای در خیابان میرود
در موج سرد باد و باران میرود
از خود مپرس چگونه بیابمش
گمشده حیران است خود را لو میدهد

عنوان شعر سوم : مهم نیست
مهم نیست گفتن دوستت دارم
بعد از گفتن دوستم داری؟
مهم نیست دیدن یار عاشقانه
بعد از رفتن یار عاجزانه
مهم نیست خواندن شعر به نازش
بعد از افتادن دل به یادش
مهم نیست نیست که حالش را بپرسی
اگر بد بود دلیلش را نپرسی
مهم بود که خوابش را نبینی
در ان خواب وفایش را نبینی
نقد این شعر از : امیرعلی سلیمانی
در این یادداشت نگاهی نقادانه خواهیم داشت به سه سروده از دوست شاعر نوجوان ماهان خرمی، ابتدا ورود شما را به پایگاه نقد شعر خوشامد می‌گویم و امیدوارم در این سایت بر تجربیات شعری شما افزوده شود، اینکه در این سن و سال و با این قریحه سرودن را آغاز کرده‌اید و خود را مستعد نقد شدن می‌دانید قدم بلندی به سوی موفقیت است. برای اینکه زودتر به هدف این نقد برسیم از همان ابتدا بی‌تعارف باید با هم صحبت کنیم، قطعا در اطراف خود افرادی را می‌بینید که ذوق ادبی بدی هم ندارند اما هیچگاه سرودن را به طور حرفه‌ای دنبال نکرده‌اند، قواعد تئوری شعر را نخوانده‌اند، جز چند کتاب مطرح شعر امروز را نمی‌خوانند و اساسا شعر برایشان نوعی تفنن حساب می‌شود، تعداد این شاعرنماها از خود شاعرها خیلی بیشتر است و در هر کوچه‌ای که بروی چند نفر از این‌ها را پیدا می‌کنی، کار بدی هم نمی‌کنند، اتفاقا فضای جامعه را لطیف می‌کنند و همیشه از دوره راهنمایی و دبیرستان یک دفتر خوش رنگ ویژه سروده‌هایشان دارند. در مقابل دسته‌ی اندکی وجود دارند که شعر را جدی دنبال می‌کنند نقد شعر را می‌خوانند کتاب‌های آموزشی و تئوری و ترجمه را می‌خوانند و سعی می‌کنند از شعر امروز هم بی‌خبر نباشند، شما امروز در نقطه‌ای هستید که باید انتخاب کنید که به کدام مسیر می‌خواهید بروید. اگر انتخاب‌تان دسته دوم است که به نظر هم می‌رسد اینطور باشد(وگرنه کاری با این پایگاه و نقد شعر نداشتید) باید به سرعت مسیر را بشناسید.
اولین قدم برای شما درک قواعد اولیه شعر است. شما باید ابتدا اصول ابتدایی را فرابگیرید، حضور در کارگاه‌های شعر خوب برای شما مناسب است اما واجب‌تر از آن خواندن کتاب‌های آموزشی شعر است، برای شروع کتاب "روزنه" اثر دکتر "محمد کاظم کاظمی" را مطالعه کنید، با مطالعه این‌گونه ابتدا قواعد را خواهید شناخت و بعد با مراجعه به متن شعرهای خود و دیگران و تطبیق نکاتی که یاد گرفته‌اید می‌توانید تسلط خود را در خواندن و نوشتن بالا ببرید.
در هر سه اثر شما مشخص است که قریحه‌ی خوبی برای نوشتن دارید اما چون اصول اولیه را نمی‌شناسید شعرتان در همان پله اول به مشکل می‌خورد، برای بالا رفتن از این نردبان باید قدم‌های محکم‌تری بردارید، قالب را بشناسید، وزن و قافیه را بشناسید، توانایی درک ساختار دستوری و زبانی را به دست بیاورید و هزار و یک نکته کوچک اما کاربردی را فرابگیرید، مسیر سخت است اما اگر به آن علاقه داشته باشید بسیار دلچسب خواهد بود.

امیدوارم به زودی شعرهای بهتری از شما بخوانم

با آرزوی توفیق.

منتقد : امیرعلی سلیمانی

شاعر، منتقد و ترانه‌سرا/ متولد 14 آذر 1370/ دانشجوی دکتری زبان شناسی/ متولد صحنه/ مدیر مسئول نشر نزدیک‌تردیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.