همه پنجره‌ها بوی تو را آوردند
عنوان مجموعه اشعار : تو
شاعر : حبیب ناظمی


عنوان شعر اول : تو
تو در این جهان چنانی
که همه پنجره‌ها بوی تو را آوردند
و پس از گریهٔ ابر
رنگ‌ها دور تو گَشتند همه
و شدند حلقه‌ای از گیسویَت
حلقه‌ای رنگ به رنگ
به لیطفی گلِ زیبایی
که همه نسترن‌اش نامیدند
و رسیدی به گوش
همچو آهنگ و زنگ
زنگ دل‌هایی مَست
مست دیدار همان رنگ به رنگ
که همه می‌گفتند
این کمان از چه چُنین رنگین است؟
من به آنها گفتم
هرچه دور تو بگردد روزی
عاقبت تا به فلک خواهد رفت
و به چیزی که همه می‌خواهند
و به رنگی که همه می‌دانند
و به زنگی که همه می‌شنوند
یا به آهنگی، که همه می‌خوانند
جلوه‌ای خواهد کرد
و دلی خواهد برد
و تویی خواهد شد
قطعه‌ای ریز از تو…

عنوان شعر دوم : یلدا
یلدا تویی
بلندترین بختِ زندگی
ای تا ابد تخت‌ترین، خیالِ زندگی
پاییز، فصلِ عاشقی ما گذشته است
اما هنوز عاشقیِ ما تمام نیست…
انگار تویی روبروی نگاه من
شاید که می‌شنوی تو، صدای آه من
آه از جداییِ دلدار عاشقی
کز دوری‌اش بسپارد جان به ساعتی…

عنوان شعر سوم : لعنت
تو میروی و مانده ام خیره
به آن مسیر رفتنت لعنت
مگر دلم چه طاقتی دارد؟
به هرچه راه رفتن است، لعنت
مرا بگیر از خودم آنگاه
کنار خود ببر به قربانگاه
فدایی‌ام فدای لبخندت
که سر بِبُری، این عاشق فدایی را
نقد این شعر از : انسیه موسویان
دوست باذوق و تازه ی پایگاه نقد، آقای حبیب ناظمی، درود بر شما. خوشحالم که حاصل ذوق و احساس و اندیشه‌ی شما را می‌خوانم. سروده‌های شما نشان می‌دهد که اگرچه سابقه‌تان در شاعری کوتاه است، اما برخی از عناصر شعر را می شناسید و سطرهای زیبایی در سروده‌های شما می توان یافت که جای امیدواری است.
اين كه شعر را براي بيان احساسات خود انتخاب كرده‌ايد خيلي خوب است؛ لابد می‌دانید که سرودن شعر به صورت جدي و حرفه اي مثل هر هنر ديگري نياز به مطالعه، تمرين و ممارست و پشتکار دارد. در ابتدای کار باید مشخص کنید كه در كدام قالب شعري قصد داريد شعر بگوييد.
«قالب» در حقیقت همان صورت و شكل ظاهري هر شعر است كه بر اساس شكل آرايش مصراع ها، چگونگي قرار گرفتن قافيه ها و تعداد ابيات و مصراع ها مشخص مي شود. در واقع شاعر كلمات را در هر قالب و فرمي كه بريزد شعر، شكل همان قالب را به خود مي گيرد. قالب هاي معروف شعر فارسي به دو دسته تقسيم مي شوند: دسته ي اول قالب هاي سنتي يا كهن كه مهم ترين آن ها عبارتند از: قصيده، غزل، رباعي، دوبيتي، رباعي، مثنوي، ترجيع بند، تركيب بند، چهار پاره و ...
دسته ي دوم: قالب هاي شعري جديد كه مهم‌ترين آن‌ها نيمايي و سپيد است. هر قالب، ساختار ويژه و قواعد مخصوص به خود را دارد و اگر رعايت نشود، شعر به هم مي‌ريزد.
شما قالب نيمايي را انتخاب كرده‌ايد. نمي‌دانم تا چه اندازه اين قالب را مي شناسيد و اصول و چهارچوب آن را مي دانيد. اما خوب است بدانيد قالب نيمايي دو ويژگي اصلی و مهم دارد: اصل اول: وزن عروضي دارد اما طول مصراع‌ها در آن يك اندازه نيست و كوتاه و بلند مي‌شود. مثل اين شعر از مصطفی علی پور:
ساده است اگر بهار
جنگلی سترگ را
برگ و بر دهد
یا پرنده را ز شاخه‌ای به شاخه ای دگر
سفر دهد
من در انتظار آن بهار گرم و بی‌قرار و آفتابی‌ام
می‌رسد مرا عبور می‌دهد ز روزهای سخت
خاک را پرنده می‌کند
سنگ را درخت!
می‌بینید که حتی با نگاه کردن به شکل نوشتاری این شعر، متوجه عدم تساوی مصراع‌های آن می‌شویم.

ويژگي دوم قالب نيمايي اين است كه اگرچه از قافيه هم بهره مي‌گيرد اما مثل قالب‌هاي سنتي الزامي برای آوردن قافیه در پايان مصراع ها نیست؛ بلكه هرجا شاعر احساس نياز كند از قافیه استفاده می کند. مثل قافیه های شعر بالا: ( برگ و بر دهد/ سفر دهد) ( سخت/ درخت)
حالا برگرديم به شعرهاي شما. شعرهای ارسالی شما نشان می‌دهد که قصد سرودن شعر نیمایی داشته‌اید. چرا که اغلب سطرها موزون است امادر این شعرها گاهی وزن به هم می‌ریزد و گاهی در یک شعر با چند وزن متفاوت مواجه می شویم.
مهم‌ترین مشکل شعرهای شما در حال حاضر همین مشکل وزنی است. برای آموختن وزن راه‌های متعددی وجود دارد. از آموختن قواعده‌ی پیچیده‌ی عروضی گرفته تا روش‌هایی که به شکل کاربردی و ساده و با استفاده از بازی و تمرین، وزن را آموزش می‌دهند.
در این زمینه به تازگی کتابی از شاعر و پژوهشگر گرامی آقای دکتر اسماعیل امینی منتشر شده است با عنوان«وزن شعر بیاموزیم» مطالعه‌ی این کتاب ارزشمند را که توسط نشر ایهام منتشر شده به شما دوست عزیز توصیه و پیشنهاد می‌کنم و منتظر سروده‌های تازه‌ی شما هستم.

منتقد : انسیه موسویان

متولد اول مرداد 1355 در مشهد كارشناس زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه فردوسي مشهد كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبائي شاغل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سمت کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوانان از سال 1374 تا کنوندیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.