ظرفیت خوب کوتاه سرایی
عنوان مجموعه اشعار : اهرم سکوت6
شاعر : راضیه قاسمی(میم راز)


عنوان شعر اول : .
زودتر بخواب
بگذار ماه هم
خودی نشان دهد

عنوان شعر دوم : .
دوست داشتنت
دلچسب تر از
چرتی کوتاه
در بعداز ظهری زمستانیست...

عنوان شعر سوم : .
روسری ام را بر می دارم
خدایا
پرچم سپید موهایم را می بینی!
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر کوتاه نه تنها نیازمند ایجاز و فشردگی ست بلکه نیاز به تمرکز بر ضربه ی پایانی دارد تا در خاطر مخاطب ادامه یابد . البته کوتاهی زیاد و ایجاز فراوان گاهی تمام یک شعر را به ضربه تبدیل می کند چرا که متن تک هسته ای ست و کلیتی یکپارچه دارد . شعر اول خانم « راضیه قاسمی » را این گونه باید دید . وقتی کلیت متن از یک تشبیه تشکیل شده است . تشبیهی پنهان که از چنان تماشاگاهی مطرح شده است که کلیشه ای بودن خود را پنهان می کند . این شعر را می توان نمونه ای از امکان بازتولید و بازسرایی مضامین آشنا و حتی کلیشه ای دانست .
شعر دوم اما واقع گرایی عینی و مدرنی را به نمایش می گذارد و به خوبی از ضربه ی پایانی سود می برد . بر خلاف شعر نخست که تماما نقش پایان بندی را داشت . نکته اما تخفیف عجیبی ست که شاعر در ترسیم مقام عشق و دوست داشتن به خرج می دهد ! آیا واقعا حد دوست داشتن یار به اندازه ی چرت کوتاه بعدازظهری زمستانی است ؟؟ حالا چرا خواب عصرگاه زمستان و نه عصرگاه تابستان در زیر باد کولر یا پنکه ؟؟!! ملاحظه می شود که متن سست است و انسجام و باورپذیری لازم و کافی را ندارد تا مخاطب بدون ملاحظه مجبور به پذیرش مضمون بشود .
شعر سوم اما علی رغم کوتاهی ، از عمق و ضریب تاویل پذیری خوبی برخوردار است . تسلیم در برابر امر خداوند یا تسلیم در برابر زوال و نابودی تدریجی انسان ؟ تسلیم با کدام پرچم ؟ پرچم موهای سپید . آیا برداشتن روسری مخاطب را به یاد انداختن زره در میدان رزم نمی اندازد که نشان دهنده ی تسلیم بود ؟ آیا روسری زره راوی ست ؟ زره در برابر چه آسیبی ؟ ملاحظه می شود که ظرفیت و پتانسیل خوانش در این متن علی رغم کوتاهی بالاست .
این شعرها توان « قاسمی » را در کوتاه سرایی آشکار می سازد و شعر سوم توان او را در کوتاه سرایی خوب و عمیق !

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۱
راضیه قاسمی(میم راز) » 9 روز پیش
سپاسگزار و ممنون هستم از نقد خوب شما،از دلگرمی که دادید و ممنون از توجه و بیان نکات به جا و خوبتون،امیدوارم شعرهای بعدی من بهتر باشد

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.