حقیقتی جدید
عنوان مجموعه اشعار : طعم گس باران
شاعر : فاطمه حقیقی


عنوان شعر اول : .
در امتداد شبی ایستاده ام
که انعکاس چشم هایت
بر بیکران دریا می ریخت
و لبخندت
زیبایی را
جان تازه می بخشید ...

به یکباره
سیاهی مطلق
جهان را بلعید ...
تو در اعماق یک رویا
محو شدی
و دریا
از چشم های من ، سردر آورد ...عنوان شعر دوم : 2
شب
در تسخیر خیال توست
بیهوده می کوشم فراموشت کنم
این من نیستم که بیدارم
تو هستی
که آرام آرام
جان خواب هایم را به لب می رسانی
وآتش دلتنگی را
بر لبهای گره خورده به سکوت
روشن می کنی ....
شب می ماند و تو
و دلتنگی،
که با هیچ سیگاری دود نمی شود ....عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : مسعود میرقادری
شعر ساخت حقیقتی جدید از واقعیتی موجود است، فرایندي است که ذهنیت را عینی می‌کند؛ بنابراین تکرار معانی مشخص و عموماً ثابتی که همواره وجود داشته است شعر را از صناعت شعری دور و به دیگر انواع بیان نزدیک می‌کند. شاعر از واقعیت بیرونی نمی‌گریزد اما آن را به‌گونه‌ای بیان می‌کند که در عالم واقع قابل تحقق نیست و شاید یکی از ضرورت‌های وجود مدیوم شعر انتقال نوعی از عاطفه است که نه در انواع دیگر بیان قابل‌انتقال است و نه در دیگر مدیوم‌های هنری.
متن اول با بیانی شعری آغاز می‌شود «در امتداد شبی ایستاده ام/ که انعکاس چشم هایت/ بر بیکران دریا می ریخت» هرچند که برای عدم تطابق زمانی فعل‌های «ایستاده‌ام» و «می‌ریخت» ضرورتی درون‌متنی وجود ندارد؛ اما در ادامه «و لبخندت/ زیبایی را/ جان تازه می بخشید.» راوی با استخدام واژه‌ای مفهومی مثل «زیبایی» بدون این‌که جغرافیای معنایی مشخصی برای این واژه در متن ترسیم شود، متن را به سمت ذهنی‌گرایی سوق می‌دهد. در ادامه «به یکباره/ سیاهی مطلق/جهان را بلعید.../ تو در اعماق یک رویا/ محو شدی» سروده بیشتر به شرح اتفاق‌ها می‌پردازد و انتظاری که پیش‌ازاین برای رویارویی با یک شگفتی، به وجود آمده است؛ برآورده نمی‌شود. سروده‌ی دوم در بیشتر بخش‌ها از نوع بیان و صناعت شعری فاصله می‌گیرد و به دلنوشته‌نویسی شبیه می‌شود.

منتقد : مسعود میرقادری

- دبیر علمی یک دوره از همایش فصلی به ساعت اصفهان - عضو هیئت مؤسس کانون ادبی مهر - مشاور کانون ادبی قند پارسی دانشگاه اصفهان - داوری در جشنواره‌ی شعر قند پارسی دانشگاه اصفهان -داوری بخش شعر کلاسیک در جشنواره‌ی ادبی ماورا -همکاری با نشریه‌‌ی «صبح اندیشه»دیدگاه ها - ۲
مسعود میرقادری » دوشنبه 10 آذر 1399
منتقد شعر
درود بر شما، موفق و سرافراز باشید
فاطمه حقیقی » یکشنبه 09 آذر 1399
درود و سپاس

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.