ارواح سپیدسرایان امروزی
عنوان مجموعه اشعار : بابای کوچک خانه
شاعر : امیر مهدی اشرف نیا


- اسم؟
امیر، بچه ها میگن آب سرد کن
- سن؟
کمتر از انگشتان دست
- خانه؟
شاید، چند نفر و یک اتاق
- آرزو؟
دارم، ولی انگار نه
- عطر؟
عجب سوال مسخره ای
عرق، بوی لباس روزمره گی
- ببخشید، از خودت بگو؛
کودکم، ولی سرسخت
می کشم به دوش غصه هایی بزرگ
می خورم هر شب لقمه ای با حسرت
نامردمان شهر
کوته میاندیشند
گدا نیستم، کار دارم.
آب یخ میفروشم
ناتوان و ندار هم نیستم
مادری دارم
چند شاخه ی گل، خواهر
و یک برادر کوچکتر
ولی انگار مدارا نمی کند دنیا بر احوالم
من
خوشبختی را در کلام داشته هایم
سخت باور دارم
آه... باور دارم.

- و این تعریف
چه تازیانه می زند
بر امیدِ ناامیدی، در نگاهی ژرف
که جهل سازِ ناکوکِ دوران است
تشبیه کودکان کار
به گدایی بی درد.
نقد این شعر از : مجید سعدآبادی
در مواجهه اولیه کاملا مشهود است که این اثر پیش از آنکه قالبی معین برای خود داشته باشد، به مرز شعر هم نرسیده است. آیا شعر نوشتن تنها کنار یکدیگر قرار دادن کلمات است؟ و نهایتا رسیدن به معنایی عاطفی؟! بی شک اینطور نیست و عناصر بسیاری در ساختمان یک شعر نقش دارند تا نتیجه چیزی فراتر از چینش کلمات عاطفی باشد. در این اثر خالق تلاش بسیاری داشته تا با شناخت های قبلی خود (که اکثرا تکامل نیافته بوده اند) به اثر شکلی بدهد اما نتیجه ای بدست نیامده است که بتوان نام آن را شعر گذاشت. در قسمت هایی از اثر خالق تلاش کرده است تا در روح نیمایی نویسی چون سهراب سپهری ظهور کند و در قسمت هایی دیگر ارواح سپیدسرایان امروزی باشد! در جملاتی به زبان عامیانه تهرانی سخن می گوید و در سطرهایی دیگر زبان فرهیختگان قدمایی دارد! و این امر را به جرات می توان نتیجه عدم شناخت کافی فضای شعر دانست. تنها یافته های مخاطب از این اثر می تواند روایت کودک کار باشد که این معانی نیز از بدنه شعر کاملا جدا شده است و خالق نتوانسته آن را در ساختار عمودی شعر ادغام کند. چنانچه مشهود است خیال نقشی در متن ندارد و جای خود را به عنصر پر رنگ عاطفه داده است و ما با متنی شعاری مواجه می شویم.
به خالق اثر پیشنهاد می شود پیش از هر چیز قالب های شعری را خوب شناسایی کند و پس از آن یکی را انتخاب و در مورد جزئیات آن قالب منتخب مطالعه کند و پس از شناخت کافی دوباره شروع به تجربه نوشتن کند.
مجید سعدآبادی

منتقد : مجید سعدآبادی

سعدآبادی متولد تهران است. سال 1378 توانست بطور حرفه ای شعر را دنبال کند و تمرکز وی بر حوزه شعر سپید است. در دهه هشتاد جوایز بسیاری از جمله دو دوره جایزه شعر فجر، کتاب سال دفاع مقدس، کتاب سال گام اول، کتاب سال شعر جوان و ...را به خود اختصاص داد. همچنین ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.