از مطالعه قدرت بگیرید
عنوان مجموعه اشعار : ماه محرم
شاعر : علیرضا علینقی پور


عنوان شعر اول : ماه عزا
آسمان تیره و تار است در این ماهِ عزا

زمین هم بی قرار است در این ماه عزا

آب شرمنده و خجلت زده ی لب های توست

کوه ها در هم شکستند در این ماه عزا


عنوان شعر دوم : حضرت عباس(علیه السلام)۱
در کلاس عاشقی عباس غوغا می کند...با همان دستان قطع مشکل گشایی میکند

هرکسی خواهد رود در محضر روی حسین(علیه السلام)...ثبت نامش را فقط عباس(علیه السلام) امضا می کند

عنوان شعر سوم : حضرت عباس(علیه السلام)۲
با دو ابروی کجش عباس(علیه السلام)غوغایی کند...در درون عاشقان عباس(علیه السلام)ماوایی کند

با نگاهش دشمنان را به عقب دارد نگه...اوست عباسِ علی آن کس که سقّایی کند
نقد این شعر از : روح‌الله احمدی
دوست جوانم، آقای علینقی‌پور! به پایگاه نقد شعر خوش‌آمدید. نقد شدن و به کار بستن نقدها، از تأثیرگذارترین روش‌های بهبود در شاعری و نویسندگی است. از اینکه راه نقد را انتخاب کرده‌اید، به شما تبریک می‌گویم. امیدوارم از نقدهایی که از این پس در پایگاه نقد شعر برای آثار شما نوشته می‌شود، بیشترین بهره را ببرید و از آن‌ها در آثار بعدی خود استفاده کنید.
خوب است که به نوشتن علاقه دارید و سعی می‌کنید مضامین ذهنی خودتان را به شعر تبدیل کنید. شعر اجزای زیادی دارد که کم‌کم با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید. از عناصر اولیۀ شعر در قالب‌های کلاسیک (غزل، مثنوی، رباعی و...) وزن و قافیه است. احتمالاً دربارۀ هر دو چیزهایی خوانده یا شنیده‌اید اما میزان مطالعۀ شما در این زمینه کافی نبوده است. آثاری که فرستاده‌اید از نظر وزن و قافیه مشکلات زیادی دارند. نمی‌دانم رشتۀ تحصیلی شما چه بوده است اما برای مطالعه می‌توانید از کتاب‌های علوم و فنون ادبی رشتۀ انسانی (هر سه پایۀ دهم تا دوازدهم) استفاده کنید. کتاب «روزنه» نوشتۀ محمدکاظم کاظمی هم یکی از بهترین منابع برای مطالعه در زمینه شعر است. قالب‌های شعری مختلف را بشناسید تا تفاوت‌های آن‌ها را تشخیص بدهید. خوب است که با تقطیع وزن و انواع اوزان شعر هم آشنا شوید. اصول قافیه‌پردازی را هم خوب یاد بگیرید. علاوه بر کتاب‌هایی که گفتم، شعر هم زیاد بخوانید. شعر خوب بخوانید؛ خصوصاً از شاعران خوب معاصر. خواندن اشعار معاصر باعث می‌شود واژه‌های امروزی بیشتری در ذهنتان داشته باشید تا موقع نوشتن، از کلمات روان‌تر و امروزی‌تری استفاده کنید. هرچه به واژه‌ها و زبان مسلط‌تر باشید، کم‌تر اسیر وزن می‌شوید و در مواجهه با وزن، درمانده نمی‌شوید. اگر کلمات کمی در حافظه داشته باشید، مجبور می‌شوید که از کلمات به شکلی نادرست استفاده کنید یا برای رعایت وزن، کلمات را بشکنید.
در اثر اولتان فقط مصرع اول وزن دارد و سه مصرع دیگر مشکلاتی دارند. «تار» و «قرار» قافیه می‌شوند اما «شکستند» در مصرع چهارم با آن‌ها قافیه نمی‌شود. این ایرادات در آثار بعدی هم به وضوح دیده می‌شوند. مثلاً در اثر دوم غوغا و امضا قافیه هستند اما «مشکل‌گشایی» کار را خراب کرده است. وزن در این اثر هم مشکلاتی دارد، گرچه سالم‌تر از وزن اثر اول است. نکاتی که گفتم در اثر سوم هم وجود دارد. به جز این نکات، جزئیات بیشتری هم هست که نیاز به دقت و تصحیح دارد اما فعلاً زمان مناسبی برای گفتنشان نیست. فعلاً بهتر است در زمینه‌هایی که گفتم به اندازۀ کافی مطالعه کنید.
منتظر آثار جدیدتر و سالم‌تر شما خواهیم بود.

منتقد : روح‌الله احمدی

روح‌الله احمدی که گاهی به اسم «بلبل» طنز می‌نویسد. متولد ۱۳۶۸ تهران شاعر، نویسنده، طنزپرداز و مجری نوازنده و مدرس هارمونیکا (سازدهنی) کوهنورد و طبیعت‌گرد - نویسنده و طنزپرداز مطبوعات و نشریات مختلف از جمله: رشد جوان و نوجوان، ماهنامه سپیده ...دیدگاه ها - ۲
علیرضا علینقی پور » سه شنبه 11 شهریور 1399
با سلام و درود خدمت استاد بزرگوار.خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و شعرهای نه چندان خوبم را خواندید.در اسرع وقت سعی خواهم کرد تمامی نکاتی که فرمودید را در اشعار بعدی خود به کار بندم.با تشکر.
روح‌الله احمدی » سه شنبه 11 شهریور 1399
منتقد شعر
سلام. خواهش می‌کنم. حتماً با مطالعه و دقت بیشتر آثاری کم‌نقص‌تر خواهید نوشت. برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.