بیشتر بخوانید و کمتر بنویسید
عنوان مجموعه اشعار : دلسروده ها
شاعر : مهدی عرفانیان


عنوان شعر اول : رباعی
ای دوست که چو ویروس ِ کُرُونا آمد
از بچگی سیروس ِ کُرُونا آمد
با ماسک ِ دهان هماره آرام بگیر
در یوزگی ِ ‌لُوس ِ کُرُونا آمد
مهدی عرفانیان

عنوان شعر دوم : دوبیتی
وُجودُم در تَب و تاب ِ کُرُونا
ریه اُم پر ز چِرک ، ناب ِ کُرُونا
سِی تِی اِسکَنِ مُو جِنس ِ کُرُونا
خِیالُم تَخت و خوشخواب ِ کُرُونا
مهدی عرفانیان

عنوان شعر سوم : قطعه
در واپسین لحظه های حیات
جست و خیز زدم داخل حیاط!
مهدی عرفانیان
نقد این شعر از : روح‌الله احمدی
سلام.
تلاش برای نوشتن کار بسیار خوبی است اما تلاش برای «بهتر نوشتن» است که باعث رشد خواهد شد. نوشتنی که همراه با درجا زدن باشد، باعث پیشرفت نخواهد شد و شما متأسفانه مدت زیادی است که در کار نوشتن درجا می‌زنید. نوشتن شعر یک کار فنی است که شاعر باید به فنون آن آگاه و مسلط باشد و بداند که اگر اصول اولیۀ آن را رعایت نکند، نوشته‌اش اصلاً شعر نیست که بخواهد شعر خوب یا بدی باشد.
ای دوست که چو ویروس ِکُرُونا آمد
از بچگی سیروس ِکُرُونا آمد
با ماسک ِدهان هماره آرام بگیر
در یوزگی ِ‌لُوس ِکُرُونا آمد
در این نوشته شما سعی کرده‌اید رباعی بنویسید اما وزن مصرع اول و دوم آن مشکل دارد. به همین سادگی نیمی از شعر شما با مشکل وزنی مواجه است که اصلاً مسئلۀ قابل قبولی نیست. باقی قسمت‌هایش که وزن قابل قبولی دارد هم خیلی روان نیست. اگر این مشکلات ابتدایی نبود، می‌شد به مشکل ضعف در مضمون‌پردازی، ضعف تألیف و دیگر ضعف‌هایش پرداخت تا نوشته‌هایتان کم‌کم قدرت بیشتری پیدا کنند اما در اولین قدم باید این مشکلات ساده و پایه‌ای را برطرف کنید.
وُجودُم در تَب و تاب ِکُرُونا
ریه اُم پر ز چِرک ، ناب ِکُرُونا
سِی تِی اِسکَنِ مُو جِنس ِکُرُونا
خِیالُم تَخت و خوشخواب ِکُرُونا
در این دوبیتی هم با مشکل وزنی روبه‌رو هستیم و خیلی از حرف‌های قبلی را می‌توانیم برای آن تکرار کنیم. دوستانم در پایگاه نقد شعر، قبلاً منابع خوبی را برای مطالعه به شما معرفی کرده‌اند. لطفاً آن منابع را به دقت مطالعه کنید و سعی کنید اول از همه، خودتان منتقد خودتان باشید و مشکلات نوشته‌هایتان را رفع کنید. وزن و تقطیع آن را خوب یاد بگیرید و دربارۀ مقدمات شعر هم بیشتر مطالعه کنید.
در واپسین لحظه های حیات
جست و خیز زدم داخل حیاط!
در این نوشته که بیشتر به کاریکلماتور شبیه شده است، فقط یک بازی لفظی بین کلمات حیات و حیاط اتفاق افتاده است. بازی‌ای که هم خیلی تکراری است، هم کامل نشده است و پیام خاصی را به مخاطب منتقل نمی‌کند.
پیشنهادم این است که کمتر بنویسید و در عوض بیشتر مطالعه کنید. با دقت در مطالعه، معلومات خودتان را افزایش دهید و سعی کنید در نوشته‌های جدیدتان از این معلومات بهره ببرید.

منتقد : روح‌الله احمدی

روح‌الله احمدی که گاهی به اسم «بلبل» طنز می‌نویسد. متولد ۱۳۶۸ تهران شاعر، نویسنده، طنزپرداز و مجری نوازنده و مدرس هارمونیکا (سازدهنی) کوهنورد و طبیعت‌گرد - نویسنده و طنزپرداز مطبوعات و نشریات مختلف از جمله: رشد جوان و نوجوان، ماهنامه سپیده ...دیدگاه ها - ۵
مهدی عرفانیان » چهارشنبه 15 مرداد 1399
صدالبته من خیلی خیلی خوشحالم که دراین ایام کرونایی اگرسعادت نداشتم که در وادی نقد و منتقداساتیدی که دردلم بازبان الکن نتوانستم حرف شنو باشم حداقل کاری که کردم گل ِ شقایق خنده در گلدان شاعرانه های استاد عزیزم بکارم و بوی طراوت و عطرآگینی بانفس ِ عمیق استنشاق کنم خاک پای ارادتمندی اساتیدم احمدی و صادقی هستم و سلامتی شما بزرگواران را ازیگانه ایزد متعال خواهانم.
مجتبا صادقی » چهارشنبه 15 مرداد 1399
سلام بر روح‌اله و درود بر عرفانیان حرف گوش نگیر عزیز! آن سیروس کرونا رو که دیدم کلی خندیدم گفتم از بانی این شادی تشکر کنم، متاسفانه جناب عرفانیان، نقدها را می‌خواند اما در جهت تغییر، قدم برنمی‌دارد و این زحمت نقدکنندگان را نادیده گرفتن است که اصلا کار خوبی نیست. ممنونم از هر جهت
روح‌الله احمدی » چهارشنبه 15 مرداد 1399
منتقد شعر
سلام مجتبای عزیز. آخ گفتی برادر! :))
مهدی عرفانیان » چهارشنبه 15 مرداد 1399
با سلام و احترام: خدمت استاد ِ بزرگوار و منتقد ِشعر فرهیخته ام جناب آقای احمدی از راهنمایی های ارزشمندتان در حیطه ی شناختی مطالعه ی بیشتر نهایت تشکر و قدردانی را می کنم باشد که راهگشای کم و کاستی هایم در ریل گذاری امید آینده ام و جلب رضایت اساتیدگران مایه ام باشد. قلم زرین نگارتان مانا مهدی عرفانیان
روح‌الله احمدی » چهارشنبه 15 مرداد 1399
منتقد شعر
سلام. خواهش می‌کنم. امیدوارم با مطالعه و دقت بیشتر شاهد پیشرفت شما باشیم. موفق باشید.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.