پرواز در آسمان بزرگ کتاب های زیاد
عنوان مجموعه اشعار : بی نام
شاعر : محمد پارسا جعفری


عنوان شعر اول : ..
بنده که در انزوا طی میکنم زمان را
یا با صدای محسن جلا بدم دهان را
گاها به وقت مشرق میرم به سوی کتاب
تا با شعار زیاد سیقل بدم دو جان را
لا ی کتاب های خود از دوره رضا خان
تا دوره رضا جان بدم میاد رمان را
یا شعر عاشقانه یا هرچی رایگانه
ننگِ تویه جهانه سرش زیاد قِران را
حسین صفای شاعر در صدر جدولم هست
شیرمادر حلالش ! اگر که برد نان را
حیف که این شاعره*1 تو یه جهان امروز
حقوقشو میگیره حقش شده نهان را
..
جهان ما که بد نیست نه اینکه کاملا نه
ولی چنین شاعری نباید اینجا باشه
فارغ بشیم از اینها چقدر زیبا هست گیاه
این دو تا قافیه نیست2* ، باید که در جا باشه
زیادی یاوه گفتم ! و به همه پریدم
بذار که شاعر همان ، فرزند ناجا3* باشه ...
مفاعیلن مفاعیل مفاعیلن مفاعیل
وزن همه ی ابیات ، باس4* تو این رنجا باشه ...

*1شاعره =اون شاعره نه شاعره =شاعر زن
*2منظور از این دوتا گیاه و اینها هست
3*من فرزند ناجا هستم
4*همون باید

عنوان شعر دوم : ..
..

عنوان شعر سوم : ..
..
نقد این شعر از : ساجده جبارپور ماسوله
شعر سن و سال نمی‌شناسد و چقدر خوب است در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که نوجوان‌های سیزده ساله هم می‌نویسند و اتفاقا نه تقلیدی، بلکه دنیای شخصی خود را روی کاغذ می‌آورند. آقای جعفری عزیز از شاعران بسیار جوان پایگاه نقد شعر هستند و راه بلندی پیش رو دارند. اما همین ابتدای کار می‌توان از نوع انتخاب واژه‌ها و زبان دریافت که در ادامه راه جدی هستند و خواهند بود.
آنچه از تمام و کمال شعر مشخص است علاقه شخصی ایشان به اشعار حسین صفاست که از عکس پروفایل گرفته تا در خود شعر از صدای محسن چاوشی و حسین صفا یاد شده است. خیلی خوب است که نوجوان‌های شاعر از ابتدا به خواندن آثار استخوان‌دار بپردازند و با شعر مدرن آشنا باشند.
باری دکتر شفیعی کدکنی در کلاس درس در مورد شائبه‌هایی که در مورد شباهت زیاد شعر حافظ به شاعران هم‌دوره و قبل‌تر مطرح بود می‌گفتند : «حافظ همه چیز را می‌خوانده و در نهایت از کارخانه شعرسازی حافظ آنچه که ارائه شده یعنی محصول نهایی مختص خود حافظ است.» شاید این جملات را بشود به تاثیر مطالعه بر شعر تعمیم داد. یکی از آسیب‌های شعر در این روزها پرداختن بیش از حد شاعران نوجوان یا حتی جوان و میانسال و الخ تنها به یک نمونه شعری و یک سبک از شعر است. بقولی باید از کسی که تنها یک کتاب را می‌خواند ترسید چرا که دایره لغات و مفاهیمش تنها در همان حوزه پرواز می‌کند و بی‌شک آسمان یک اثر بسیار کوچکتر از هزاران اثر ناخوانده دیگر است.
ما در ابتدای راه باید بدانیم که نباید سقف خواسته ما در دنیای شعر سعدی شدن، منزوی شدن و یا حتی صفا شدن باشد. آنچه مهم است خودمان شدن یا به عبارتی ایجاد راه و سبک شخصی‌ست. که البته این مهم در وهله اول با مطالعه کتب بسیار، دیدن و شنیدن فیلم و موسیقی خوب و بهره‌مندی از هنر والا بدست می‌آید.
حال اگر بخواهیم به شعر آقای جعفری بپردازیم باید ابتدای امر از ایشان تشکر کنم که آنچنان مجدانه شعر را دنبال می‌کنند که شعرشان را برای نقد فرستاده‌اند. در مورد نکات شعر شاید بدنیست به چند ایراد اصلی چهارچوبی اشاره کنیم. هماهنطور که می‌دانیم ماشین شعر کلاسیک بر چند چرخ سوار است. شاید یکی از مهم‌ترین اصولی که در شعرهای آینده جناب پارسا باید رعایت شود موسیقی شعر است. مسئله بعدی علم به دستور زبان و شناخت زبان نوشتاری‌ست. یکی از دیگر مسائل توجه به ساختار زبان و دنبال کردن یک خط ثابت از روایت است. در تمام طول متن می‌ترسم که نکته‌ای از صحبت‌هایم برای سن ایشان مبهم باشد اما در نهایت جزوات بسیاری در رابطه با اصول شعر در فضای مجازی وجود دارد. همه مشکلات شعر با مطالعه و تمرین و بالارفتن علوم شعری قابل دستیابی‌ست. شاید در وهله اول توصیه من به ایشان مطالعه آثار مختلف معاصر و کهن باشد. اولین کتابی که توصیه می‌کنم در لیست مطالعات حتما باشد، کتاب روزنه اثر محمدکاظم کاظمی ست که خداراشکر این روزها از طریق فروشگاه‌های اینترنتی قابل سفارش است. توصیه بعدی من به ایشان کتاب‌هایی‌ست که شاید جناب صفا اگر قرار بود ایشان را راهنمایی کنند برای خواندن توصیه می‌کردند. مجموعه داستان «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» اثر بیژن نجدی و ناطوردشت اثر جی. دی. سالینجر دو کتاب غیر شعری ست که پیشنهاد می‌کنم حتما جناب پارسا مطالعه کنند. در نهایت برای ایشان آرزوی موفقیت و بهروزی دارم و امیدوارم هرروز آثار بهتر و بیشتری از ایشان بخوانیم.

منتقد : ساجده جبارپور ماسوله

دی ماه سال 1369 در رشت‌ به دنیا آمدم. در تهران و شیراز و رشت بزرگ شدم. آب و هوا و طبع شعردوست مردم و خانواده‌ام در رشت و شیراز کار خودش را کرد و از یازده سالگی شروع کردم به نوشتن. تحصیلات و شغلم در حوزه حقوق بین الملل است که البته ربط چندانی به شعر ندارد. ...دیدگاه ها - ۱
محمد پارسا جعفری » دوشنبه 20 مرداد 1399
سلام خیلی ممنون بله نفهمیدم :( اینکه گفتید موسیقی شعر میشه مختصر راجع بهش توضیح داده بشه ؟ در اینجا؟

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.