تجربه‌اي تازه‌تر
عنوان مجموعه اشعار : بغضی است...
شاعر : حسین انسان


بغضی است در گلوی من از این تماس ها
لبریز گریه های شب و التماس ها

با خنده های تلخ تو هر روز می شود
مهمان قلب مضطرب من هراس ها

با یک نگاه ساده به تو می شود سرود
شعری ورای هرچه مجاز و جناس ها

تا در هوای عشق تو از درس بگذرند
لبریز می شود هیجان کلاس ها

استاد می زند به تشر روی میز خود
تا پرت می شود به تو جمع حواس ها

دریا کجا رسیده به آبی چشم تو
حالم خراب می شود از این قیاس ها

هرچند صید تور عروسی او شدی
عشقم به تو جداست هنوز از لباس ها

قانون عشق حرف دل است و نتیجه اش
ویرانی تمام اصول و اساس ها
نقد این شعر از : ابراهیم اسماعیلی اراضی
با اينكه قافيه‌ي اين غزل، خيلي هم ساده نيست، در اين سروده، با بيت‌هاي تازه‌تر و سالم‌تري مواجهيم. براي اينكه در تجربه‌هاي بعدي، بهتر و درست‌تر بسراييد، بايد به نكات ريز زباني و پرداختي و... توجه داشته باشيد. براي نمونه، به چند نكته اشاره مي‌كنم.
ـ در دو بيت از اين غزل، با اشاره و ارجاع سروكار داريم؛ بيت اول و بيت ششم. بد نيست اين دو ارجاع را با هم مقايسه كنيم. در مصراع اول وقتي مخاطب با «اين تماس‌ها» مواجه مي‌شود، دقيقا نمي‌تواند بداند كه كدام تماس‌ها؟ تماس‌هاي تو با من كه نتيجه‌ي دلخواهي ندارد؟ تماس‌هاي ديگراني كه نمي‌خواهند تو با من مرتبط باشي؟ تماس‌هاي من با تو كه بي‌جواب مي‌مانند و تبديل به بغض مي‌شوند؟ يا ...؟ قطعا اگر در مصراع دوم يا در پردازش «من» و «تو» و ماجراي بين آنها دقيق‌تر عمل كرده بوديد، ارجاع مصراع اول خيلي بهتر فهميده مي‌شد؛ همانطور كه در بيت ششم فهميده مي‌شود. قياس در مصراع اول مطرح شده و سپس به آن اشاره شده است.
- در بيت سوم دچار تكليف نادرست موسيقي كناري شده‌ايد! وقتي مي‌گوييد «هرچه»، اسم بعدي بايد مفرد باشد؛ «هرچه جناس‌ها» درست نيست. اين اشكال، وقتي بيشتر رخ مي‌نمايد كه رفتار دوگانه دستوري هم به آن افزوده مي‌شود؛ اولي مفرد، دومي جمع!
ـ «جمع حواس‌ها» تركيب خوبي‌ست كه نشان مي‌دهد اگر بخواهيد، مي‌توانيد از جوانب مختلف زبان به سود متن بهره ببريد.
البته نكات ديگري هم هست كه مجال پرداختن به آنها نيست.

منتقد : ابراهیم اسماعیلی اراضی

ابراهیم اسماعیلی اراضی   شاعر، ترانه‌سرا، منتقد ادبی     ابراهیم اسماعیلی‌اراضی زاده‌ی یلدای 1353 اصفهان است. بیشتر بر حوزه‌های غزل، ترانه و آموزش و نقد ادبی متمرکز بوده و سعی کرده از زوایای تازه، به مبانی ساختاری و ماهیتی شعر اصیل ایرانی، ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.