بی تعارف
عنوان مجموعه اشعار : مهدی اخوان ثالث
شاعر : مرضیه عباسی


مرضیه عباسی:

برای شاعر شدنم همین کافیست؛
هر که شعر مرا می شنود از تو می پرسد
من، شاعر شده ام -آری-
بی آنکه حتی شعر بلد باشم

313 قاصدک خبر آورد
یعنی که نام کوچکت مهدی ست

اخوان! تمام دیوان من آنت؛
اصلا سلام بر سلام زمستانت

خرداد 69 تا شهریورش
می شود - ثالث-
مرا همین سه ماه
مبتلای شعر مسری ات کرده ست..


(این شعر تقدیم می شود به مهدی اخوان ثالث..)
نقد این شعر از : مجید سعدآبادی
گاهی برای شناخت مرز بین نثر و شعر کافیست به جریان روایت و سیر حرکت تصاویر نگاه بیاندازیم. اگر این حرکت از شعر شروع شود و به سمت و سوی نثر رود، کاری بس دشوار را شاعر پشت سر نهاده و قابل تقدیر است اما اگر همین مسیر از سوی نثر به سمت شعر باشد با شک و تردید بسیاری باید نامش را شعر گذاشت. این روزها آثار بسیاری دیده می شود که شاعرانشان در پی خلق شعر در دام نثر افتاده اند. این شاعران در خیالشان پیش رفته اند اما متن آنها به دریچه جهان شعر ورود پیدا نکرده است و آنچه در نوشتارشان به مخاطب عرضه می شوند نثر است!
اثر خانم مرضیه عباسی با عنوان " مهدی اخوان ثالت " نیز ممکن است از ان جمله آثاری باشد که شاعرش در ذهن به تکامل شعری رسانده است اما در متن نتوانسته است پیاده کند و نثری بیش نیست.
( برای شاعر شدنم همین کافیست؛
هر که شعر مرا می شنود از تو می پرسد
من، شاعر شده ام -آری-
بی آنکه حتی شعر بلد باشم
...)
شاعر به یکباره در سطر پنجم از 313 قاصدک سخن می گوید و ارتباطی بین شعر قاصدک اخوان و نام کوچک او بر قرار می کند و اثر را به سمت و سوی موضوع انتظار می برد اما متاسفانه در این فضای خلق شده نیز ما نمی توانیم وارد دنیای شعر شویم و هنوز در نثر باقی می مانیم.
در بند آخر اثر و به نحوی در بند پایانی، شاعر تاریخ تولد خود را (احتمالا) با وفات اخوان مورد قیاس قرار می دهد و سه ماه باقی مانده آن را " ثالث "( ادامه فامیلی اخوان) می خواند! و همین ها می شود دلیل کافی برای شاعری اش که در بند اول آمده است!!!
- بی تعارف: باید از شاعر خواست تا کمی بیشتر شعر سپید و آزاد را بشناسد. خصوصا مطالعه و تحقیقی در مورد صور خیال و تصویر سازی در شعر داشته باشد تا بتواند حس نشسته بر دوش این کلمات را به شعر بدل کند.
یادداشت: مجید سعدآبادی

منتقد : مجید سعدآبادی

سعدآبادی متولد تهران است. سال 1378 توانست بطور حرفه ای شعر را دنبال کند و تمرکز وی بر حوزه شعر سپید است. در دهه هشتاد جوایز بسیاری از جمله دو دوره جایزه شعر فجر، کتاب سال دفاع مقدس، کتاب سال گام اول، کتاب سال شعر جوان و ...را به خود اختصاص داد. همچنین ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.