وقتش رسبده دنیای شعرت را عوض کنی
عنوان مجموعه اشعار : رباعی 13
شاعر : علی روح افزا


عنوان شعر اول : آبشاری
با دیدنِ زلفت آبشاری شده ام
از سبزِ نگاهِ تو بهاری شده ام
بوسیدی و رَد شدی ، ولی باور کن
از بوسه ی آن شبت اناری شده ام


عنوان شعر دوم : پرچم عشق
با عشقِ تو در سوز و گدازم امروز
برگرد ، فقط توئی نیازم امروز
انگار شبیه پرچمِ عشقم که...
بر کوهِ غمت در اهتزازم امروز


عنوان شعر سوم : شیخ
در ظاهر اگر چه فرد دینداری بود
بی روح ، شبیه چوبه ی داری بود
حیرت نکن از عاقبت شیخ ، که او
کارش همه نیرنگ و ریاکاری بود
نقد این شعر از : علی رضا احرامیان پور
ابتدا درودتان می گویم.
این می تواند خوب باشد که شما به عنوان یک رشته تخصصی به قالب رباعی توجه داری. تا به حال هرچه خوانده ام رباعی هایی کم و بیش شبیه هم هستند،. رباعی های با دنیایی مشترک و حس و حالی یکسان و حتی تصاویر و واژگان همانند،.
حالا که قرار است رباعی حرف اول و آخر شما باشد پیشنهاد می کنم دنیای شعرت را عوض کنی. وقتی از دنیای شعر سخن میگویم منظورم قالب آثارتان یعنی رباعی نیست بلکه به نظرم وقتش رسیده است که نگاهت به مفاهیم و اتفاقات پیرامون را عوض کنید. باید به دنیاهای دیگر نیز توجه کرد. شاید تنوع و نوآوری در موسیقی رباعی و بیش از آن تنوع طلبی در موضوعات دیگر بتواند شاعر این ابیات شبیه به هم را از این بن بست رها کند. به عنوان مثال می‌توانید چندی به رباعیات آیینی روی بیاورید، یا فضاهای فلسفی را تجربه کنید، یا به کوچه های عرفان سری بزنید.
شاید عاشقانه سرایی شما را نجات بدهد. در غیر این صورت بیم آن دارم که در این ورطه بمانی و پیشرفتی حاصل نشود، کما اینکه توصیه‌های پیشین کارشناسان نقد نتوانسته خیلی جهش و پیشرفت چندانی در آثاری که ارائه داده اید حاصل کند. تنها یک استثنا برای این نظریه وجود دارد و آن اینکه باور کنیم در این مدت شعر تازه‌ای نگفته باشیدو هر چه ارسال کرده اید مربوط به گذشته باشد.
بار دیگر تکرار می‌کنم که رباعی هایی که از شما خوانده ام به ظاهر دچار کمترین نقص بوده اند. این امر می‌تواند برای بعضی ها یک آرزوی دست نیافتنی باشد یا کعبه مقصودشان، امّا به زعم من و سایر دوستان منتقد، این درجا زدن اصلاً خوب نیست. من انتظار دارم که هر روز در این شاعر نوعی جسارت در کلام، شهامت در نوآوری و تنوع طلبی را شاهد باشم.
از شما می خواهم سطح توقعتان را از قالب رباعی بالاتر ببرید! از شما می خواهم افقی تازه‌تر برای خود در نظر بگیرید!
رباعی همچنانکه پیشینیان گفتند قالبی بسیار متنوع و پر جاذبه برای بیان عقاید و اندیشه های شاعر است. یا نباید آن را انتخاب کرد و یا باید در خور نام و شأن آن تلاش کرد.
کتاب رباعی امروز که گردآوری جناب محمدرضا عبدالملکیان از دهها شاعر دهه اول انقلاب اسلامی است می تواند کمک خوبی برای عوض کردن دنیای شعر شما باشد.توصیه می کنم آن را مرور کنید. اگرچه موضوع و محتوای غالب شعرهای آن کتاب، مفاهیم ی مانند انقلاب، امام، شهید و شهادت و مواردی از این دست است اما اندیشه زایی و تصویر آفرینی ها و حتی واژه ها و ترکیبات نو در آن به وفور یافت می شود و چه نامهای ارزنده ای در ان مجموعه صاحب آثاری درخشان هستند مثل قیصر، سید حسن حسینی.وحید امیری، مصدق، سلمان هراتی، سهیل محمودی و....
رباعی های شما خوبند اجا به این تعزیف نارسای من بسنده نکنید و ازآن خوشنود نباشید.
بگردیدو راهی برای باز کردن مسیری تازه بیابید.
موسیقی های 24 گانه در رباعی را تجربه کنید.
موضوعات دیگر را هم محک بزنید! و دست اخر از تصویر و تخیل به جای شعار و تعریض استغاده بیشتری ببرید و به موضوعات دم دستی کمتر اقبال نشان دهید.
شما توانایی اش را دارید، فقط باید بخواهید.
و نکته اخر... مصالحی که برای ساخت ساختمان رباعی به کار برده می شود نسبت به یک غزل یا مثنوی یا حتی ترانه بسیار محدود است. گاهی حتی یک پنجم....
پس بر شما واجب است که در انتخاب این مصالح دقت بیشتری به کار ببندید. از هر کلمه ای به سادگی در چینش جمله بهره نبرید! یادتان باشد دنیای به ظاهر کوچک رباعی جای حشو و کلمات زائد نیست.
من آنچه شرط بلاغ است با شما گفتم....

باقی بقایتان.!

منتقد : علی رضا احرامیان پور

متولد 9 آذر 1348 ش در یزد. از خانواده ای شعر دوست و شاعرپرور. پدرش استاد کاظم احرامیان پور متخلص به "شاهد" از شعرای پیشکسوت یزد است. علی رضا از نوجوانی به سرودن پرداخت و پنج سال متوالی برگزیده شعر دانش آموزی کشور بود. او بعدها دبیر شورای شعر یزد شد و ...دیدگاه ها - ۲
علی رضا احرامیان پور » سه شنبه 09 اردیبهشت 1399
منتقد شعر
فدای محبت و لطف شما..... من البته نزد شما زیره به کرمان می برم
علی روح افزا » دوشنبه 08 اردیبهشت 1399
درود بر شما استاد احرامیان پور بزرگوار ، ضمن تشکر از زحمات حضرتعالی ، باید به عرض برسانم که بله بجز مجموعه ی رباعی های (بعضی ها) اکثرا رباعی های ارسالی مربوط به قبل است که برای برطرف کردن ایرادات به نقد گذاشتم ، هر چند در موضوعات مختلف اجتماعی ، سیاسی و آئینی رباعی گفته ام و رباعی هایی که هر چند میدانستم شعاری هستند ولی چون حرف دلم بود گفته ام ، و با تمام این توضیحات حتما فرمایش شما را با جان و دل اطاعت خواهم کرد و سپاسگزارتان هستم

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.