چپ کردن در گردنه‌ی دوم
شاعر : زهرا محمدی


سکوت کرده ام و این سکوت طولانیست
سکوت کردن من از سر پریشانیست
قسم به قاف عشق آیه ای که نازل شد
تولد غزلی در دو جشم بارانیست
سکوت روزه عشقیست پاک و مریم وار
مسیح توست ولی در دل تو زندانیست
و برکه ایست که در اوج پادشاهی خود
به چشم شاهد یک کودتای مرجانیست
قصیده ای به بلندای شعر پروین ست
سکوت، چون غزلی با ردیف ربانیست
هجوم آنی چنگیز حرف های دل است
سکوت، داغ صبوری به روی پیشانیست
نقد این شعر از : آرش شفاعی
همه چیز خوب و منطقی، شروع می شود. شروع غزل اگرچه شروعی انفجاری و ناگهانی نیست، اما به هرحال آرام و منطقی است و ما را امیدوار می‌کند که می‌توانیم با شاعر سفری خوب و امیدوارانه داشته باشیم. این سفر اما خیلی زود و با شروع مصرع دوم به فرجام تلخی می رسد و با خارج شدن فرمان وزن از دست شاعر ما نمی توانیم در ادامه راه با او همراهی کنیم. و از همین جا به بعد است که هرچه بیشتر می‌رویم فاصله‌ی شاعر از ما بیشتر می شود و او کمتر می‌تواند ما را قانع کند که می‌توان به دست فرمان شاعر اعتماد کرد. مثلاً بیت سوم با وجود اینکه وزن درستی دارد اما از نظر معنایی نمی‌تواند مخاطبان را قانع کند. شاعر می گوید سکوت روزه ی عشق است. و بعد در توصیف این روزه‌ی عشق از دو صفت پاک و مریم‌وار استفاده می کند. روزه ی عشق یعنی چه؟ یعنی روزه ای از شدت عشق؟ چرا سکوت، روزه ای از شدت عشق است؟ و بعد پاک است و بعد مریم وار است؟ آیا شاعر توانسته است ما را در ادعایی که کرده است، قانع کند؟ شاید مصرع دوم به ما کمک کند که حرف شاعر را بیشتر بفهمیم. در مصرع بعد اما مشکل بیشتر می‌شود چون تازه باید ربط مسیح را به مصرع اول بفهمیم! آیا منظور شاعر این بوده است که سکوت، مسیح توست؟ شاید ولی این بیت آنقدر پیچیده شده است که ما در درک معنی مورد نظر شاعر در می مانیم چه برسد به لذت بردن از شعر.
بیت های بعدی این شعر هم نمی توانند ما را قانع کنند که با شعری رو به رو هستیم که می تواند لذت و آرامش به ما ببخشد. شاعر این شعر اگر می توانست به سادگی، متانت و سرراستی همان بیت اول غزلش را ادامه دهد، ما را با غزلی نسبتاً خوب همراه کرده بود اما آسان گرفتن بیت های بعدی و کم دقتی او در ایجاد ارتباط منطقی در شعر، این فرصت را از مخاطبان این غزل گرفته است.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.