در میانه ی راه
شاعر : مهران عزیزی


من آرزوی گم‌شده‌ای در حباب‌هام
افتاده نعش بختک «تو» روی خواب‌هام
من مُرده‌ام... وَ توی تنم ریشه‌ کرده‌است
تک بیت‌های تلخِ درونِ کتاب‌هام
از من جنازه‌ای که به جا ماند، خاک شد
من لای چرخ‌-سنگ، لِهِ آسیاب‌هام
این مرد، مومیایی سردی‌ست، زنده نیست
من صورت رها شده‌ای از نقاب‌هام
شاید درخت شعر، که خشکیده روی من
باشد برای پرسش بعدت، جواب‌هام...

#مهران_عزیزی
نقد این شعر از : مسعود میرقادری
در بین چهار اثر شاعر، متن پیش رو از بیان پیشرفته تری برخوردار است و حاصل این نوید که می توان امیدوار بود تا در آینده، طبق تعریف مختصری که پیش از این از کیفیت متن ارائه شد؛ با متن های باکیفیت تری از این سراینده مواجه باشیم.
مدد گرفتن از بیان تصویری و البته نزدیک شدن به بیان معیار در این متن این فرصت را برای سراینده فراهم کرده تا به سوی خلق دنیای شخصی اش گام هایی بردارد.
به طور مثال بیت «من مُرده‌ام... وَ توی تنم ریشه‌ کرده‌است/ تک بیت‌های تلخِ درونِ کتاب‌هام» هر چند که استفاده از واژه ی تلخ از قدرت تصویر کاسته و به توضیح افزوده است در مقایسه با متن های این سراینده گامی مثبت و رو به جلو است و یا مصراع «شاید درخت شعر، که خشکیده روی من » هم از این دست است.
البته نباید از ضعف های این متن مانند ضعف تألیف به واسطه ی استفاده از ترکیب «له آسیاب هام» در بیت «از من جنازه‌ای که به جا ماند، خاک شد/ من لای چرخ‌-سنگ، لِهِ آسیاب‌هام» و یا ابتر ماندن معنایی ترکیبی مثل «نعش بختک تو» در بیت «من آرزوی گم‌شده‌ای در حباب‌هام/ افتاده نعش بختک «تو» روی خواب‌هام» با توجه به عدم در هم تنیدگی اجزا متن و ناتوانی در ایجاد منطق شعری مستحکم، چشم پوشید.
پایان سخن این که شاعر علاوه بر این که عروض و قافیه را می شناسد، از منظر زاویه ی نگریستن به پدیده ها و در جهت به کارگیری بهینه ی زبان هم گام هایی برداشته است. بخش هایی از این متن ها چنان که پیش از این هم اشاره شد؛ نوید شاعری آینده دار را می دهند. البته با توجه به این که ابزار کار شاعر جز زبان نیست؛ سراینده بایستی در پختگی و انسجام زبان و چگونگی به کار گیری بیان بیشتر بکوشد.

منتقد : مسعود میرقادری
دیدگاه ها - ۳
مهران عزیزی » سه شنبه 10 مرداد 1396
سلام و ادب. بسیار سپاسگزارم از آقای میرقادری بزرگوار.
مهران عزیزی » سه شنبه 10 مرداد 1396
سلام و ادب. بسیار سپاسگزارم از آقای میرقادری بزرگوار.
مهران عزیزی » سه شنبه 10 مرداد 1396
سلام و ادب. بسیار سپاسگزارم از آقای میرقادری بزرگوار.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.