شاعر ناشی!
عنوان مجموعه اشعار : بی هدف
شاعر : سپهر صحراییان


عنوان شعر اول : راه
راه را نارفته نی داند خبر
زین مسیر ، ناآشنا مرشد تر است
در هجوم عاقلان و عارفان
آنکه را کمتر بدیدش ، بهتر است
در میان این همه راه و مرید
هرکه راه خود برفتش بهتر است
مرد عاقل دور شود از تیشه ها و نیشه ها
در میان عاشقان ، خون بهتر است
خود بدانیم نیست ما را انتها
عاشقان را دیر رسیدن ، بهتر است

عنوان شعر دوم : امان
چه کنم
امان
پناهی
بروم به خواب شاید
نرسد دگر صدایی...
شب تار
و رسم هر بار
دو قدم به انتهایی...
پر درد و فکر فریاد
همه عمر رفته بر باد
و نشسته ام کناری
به امید دست یاری
که دمد به ره چراغی...

عنوان شعر سوم : ساز عشق
ساز آن لب در دل ما نغمه سازی میکند
رفتنت یا ماندنت؟ با جان بازی میکند
شاعر ناشی که بازی قافیه کم آورد
عشق تو حال دلش را فعل ماضی میکند
نقد این شعر از : احمد امیرخلیلی
درود.
این اولین شعر از شماست که برای پایگاه نقد شعر جهت بررسی ارسال شده است. به شما خوش آمد می گویم و تبریک که همین ابتدای کارِ نوشتن، جویای نظرات دیگران برای آثارتان هستید. از شما می خواهم در هر رتبه و مرحله ای که بودید هیچگاه از نقد و نظر دیگران بی بهره و دلسرد نباشید زیرا نقد دلسوزانه سوپاپ اطمینان کیفیت شعر شماست.

و اما شعر شما...
درست است که شعر نوشتن قلمی می خواهد و دفتری ولی سرودن با نوشتن متفاوت. برای سرودن نیاز است که که دنیا را با نگاهی شعرگونه به تماشا بنشینید و با ساعت ها تدبر و تتبع در جهان اطراف به کشف و اتفاقی برسید که متعلق به شماست نه کسی دیگر. در واقع شاعر ذهن ورزیده ای برای کشف ویژگی نادیده از نگاه دیگران در جهان خودش را دارد که به محض ارسال از سمت جهان پیرامونش، اوست که با جهان بینی خود سیگنال ها را دریافت کرده و ثبت و ضبط می کند. اتفاقات معمول دنیا که هر انسانی در هر سطحی می تواند از جهان درک کند معمولا جذابیتی برای نوشتن ندارد چرا که مخاطب شعر بدنبال دیدن نادیده های خود از جهان است وگرنه شاعر حتا اگر دیده های او را بنویسد بازهم کاری انجام نداده است.

حال برای نوشتن فقط پیدا کردن جهان بینی خاص کافی ست؟
پاسخ این سوال "خیر" است. آن قسمت از شعر که مربوط به تالیف آن می شود نیاز به آموزش هایی دارد که سال های سال نویسندگان و شاعر با سعی و خطا و همچنین نگاه زیبایی شناسانه خود تبدیل به قوانین سرودن کرده اند. مثلا اگر شما می خواهید شعر موزون بسرایید باید وزن و عروض و قافیه را بدانید، و بدانید مثلا در این بیت شما وزن شعر یک رکن اضافه دارد:
مرد عاقل دور شود از تیشه ها (فاعلاتن فاعلاتن فاعلن)
در میان عاشقان ، خون بهتر است (فاعلاتن فاعلاتن فاعلن)
پس نیشه ها اضافه است:
مرد عاقل دور شود از تیشه ها و نیشه ها (فاعلاتن فاعلاتن فاعلاتن فاعلن)

یا در این بیت های اینچنینی وزن خراب است:
خود بدانیم (بدانم) نیست ما را انتها
عاشقان را دیر رسیدن (رفتن) ، بهتر است

آنچه شما نوشته اید شعر نیست و حتا نظم هم نیست. شما با شعر سرودن فاصله ای دارید و باید تلاش خود را دو چندان کنید تا سرودن را بیاموزید. شعر ساختار می خواهد و بافتار و تالیف و عاطفه و صور خیال و فرم و موسیقی درونی و بیرونی و کناری. باید بدانید نوشتن فلسفه دانستن می خواهد و علوم سیاسی و مذهبی و اجتماعی و ادبیات و نجوم و تاریخ و جغرافیا و هر آن چیزی که شما را به جهان بیشتر متصل می کند.

از شما می خواهم کتاب "روزنه" تالیف محمدکاظم کاظمی را از انتشارات سپیده باوران مطالعه بفرمایید تا ابتداییات شعر نوشتن را بدانید و پس از آن برای نوشتن آماده خواهید شد.
موفق باشید.

منتقد : احمد امیرخلیلی

احمد امیرخلیلی شاعر و ترانه سرا متولد 1368 است. وی سال 91 عنوان نفر اول جشنواره شعر فجر در بخش ترانه سرایی را به خود اختصاص داد. در کارنامه او سابقه همکاری با خوانندگانی چون علیرضا قربانی، محمد اصفهانی، فریدون آسرایی، حجت اشرف زاده، سینا شعبانخانی، ...دیدگاه ها - ۱
سپهر صحراییان » سه شنبه 14 آبان 1398
ممنونم از لطف و وقتی که گذاشتین حتما تلاشم را خواهم کرد

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.