بازگشتي لنگان لنگان به گذشته
شاعر : زهرا آقامیرزایی


پا به پای من
پا به پای تو
من به فکر تو
تو به یاد کیستی
ای همیشه در خیال و خاطرم
با منی و نیستی
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر نيمايي در روزگار عسرت به سر مي برد . چرا ؟ شايد به دليل اقتدار خردكننده و ديكتاتوري نيمايي سرايان بزرگي چون اخوان و شاملو و سپهري و فروغ و اسماعيل خويي و منوچهر آتشي و محمد زهري و قيصر امين پور و محمدرضا عبدالملكيان و ... و شايد نيز به دليل بي مخاطب بودن قالبي متوازن اما فاقد تقارن ... و شايد هم به خاطر وجود قوالب آزاد كه ضرورت حضور وزن را در شعر زير سوال مي برند چرا كه عروض در هر صورت ، از عناصر زيبايي شناسي سنتي است .
در هر صورت اما با يك شعر نيمايي از خانم «زهرا آقاميرزايي» روبروييم . يك شعر نيمايي با وزن فاعلات فاعلات فاعلات كه در عين حال با وزن فاعلاتن فاعلاتن فاعلات هم قابل خواندن است . همين مساله مخاطب را در قرائت شعر دچار مشكل مي كند و او را در ميانه ي راه با ترديد روبرو مي سازد و لذت خواندن يك شعر نيمايي را زائل مي كند .
از اين گذشته شعر حرف تازه و مضمون نامنتظره اي ارائه نمي دهد . اگر بداعت و اصل غافلگيري را مايه ي موفقيت و تاثير ماندگار يك شعر بدانيم ، اين شعر فاقد اين ويژگي هاست . يادمان باشد كه «ابو سعيد ابوالخير» قرن ها پيش سروده است :
گر در يمني چو با مني پيش مني
گر پيش مني چو بي مني در يمني
و «منوچهري دامغاني» هم چنين گفته است :
به جاي او بماند جاي او ، به من
وفا نمود جاي او به جاي او
حالا اين چه كاري ست كه ما قرن ها بعد در قالبي موزون اما آزادتر از قوالب سنتي ، همان مضامين را با شكلي بسيار ساده تر و بدون آن همه كار خلاقانه با زبان به عنوان شعر كوتاه ارائه دهيم ؟

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.