در سايه ي سهراب
شاعر : مجید فتحیان


لحظه هایی که در آن جای تو نیست
روی سجاده ی تنهایی من
مهر بوسیدن لب های ترک خورده ی تو
و صدای بغضی
که ترک خورده در این فاصله ها
و غروری که فقط می دانی
لابه لای خزش ثانیه ها له شده است
و فقط منتظرم برگردی
بنشینم به تماشای ظهور
از همان گوشه ی چشمان پر از غصه و غم
از همان کنج ترک خورده دیوار دلم
که کمی نم داده
و قسم خورده که آوار شود بر سرمان
نکند دیر شود
((و به قانون زمین بربخورد...))
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
لحظه هايي كه در آن جاي تو نيست ...
شعر با سطري آغاز مي شود كه ايهام مناسبي ندارد . منظور شاعر لحظه هايي ست كه تو در آن نيستي اما آن چه عبارت به ذهن متبادر مي كند چيز ديگري هم هست : لحطه هايي كه تو نبايد در آن باشي چرا كه اين لحظات مناسب بودن تو نيست !
شعر با تركيبات و تعابيري متاثر از زبان و بيان سهراب سپهري همراه مي شود و خواه ناخواه ذهن مخاطب را با همان خوانش هاي آشناي اشعار آن شاعر بزرگ روبرو مي سازد . طبيعت گرايي براي بياني عارفانه !
اين شعر در ژانر موضوعي انتظار ظهور سروده شده است . زمينه اي تغزلي كه با فضاهاي شعر سپهري هم خواني دارد . انتخابي درست از سوي «مجيد فتحيان» !
با اين حال هر شاعري حتي هنگام برقراري بينامتن يا پيشامتن با اشعار ديگر سعي مي كند ردپاي خود را هم در متن جا بگذارد و اين اتفاقي است كه در شعر «فتحيان» نيافتاده است . تصاوير و مضامين شعر تا حد زيادي آشنايند و تنها مي توان به تازگي نسبي تعبير غرور له شده در لا به لاي خزش ثانيه ها اشاره كرد كه آن هم ذهني و انتزاعي است و از عينيت گرايي شعر اين روزگار كمتر بهره برده است .
اين شعر از گروه شعرهاي «حرفي» است . به عبارت ديگر شاعر دنبال ساختاري پيوسته در شعر نيست و از هر دري سخن مي گويد تا مخاطب را با خود همراه كند . درست مثل غزلي سنتي و بيت محور . بنابراين مي توان سطرهايي از اين شعر را حذف كرد يا سطرهايي بر آن افزود بي آن كه به كليت شعر آسيبي برسد .
در خاتمه مي توانيم با شاعر هم صدا شويم تا او زودتر برگردد قبل از اين كه به قانون زمين بربخورد !

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.