ریسک کوتاه سرایی
عنوان مجموعه اشعار : دامون
شاعر : siamak bagheri


عنوان شعر اول : زمستان

زمستان !
کاش کمی برگ
قرض می‌گرفتم از پاییز

سیامک باقری
دامون

عنوان شعر دوم : شاعر
شاعر در بند و
قلم
آزاد می چرخد

سیامک باقری

عنوان شعر سوم : غرق
عاقبت غرق می شود
در آبی که
از رویم می برد

سیامک باقری
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر کوتاه را سرودن آسان نیست . علاوه بر این که باید ایجاز را بشناسی باید با کلمات و ظرفیت های گوناگون موسیقایی و معنایی و فرهنگی آن ها هم آشنا باشی . باید تصویرسازی و خیال تصویرساز را هم بشناسی . باید پایان بندی شاعرانه خوب بلد باشی . و ....
از سوی دیگر شعر کوتاه فارسی امروزه در کنار نوشته های کوتاه دیگری چون هایکو ، کاریکلماتور ، جملات و سخنان قصار و .... قرار می گیرد که امکان غلط انگاری و خلط اشتباه انواع ادبی را زیاد می کند .
ریسک کوتاه سرایی در این روزگار به دلایل فوق ، خظرات بالایی دارد !
کوتاه سرایی آسانی ست دشوار !
شاعرانه است که با زمستان حرف بزنید اما مهم تر از آین آن است که با او چه بگویید ؟! " سیامک باقری " حرفی با زمستان دارد که مهم تر از جاندار پنداری آن است . حرفی در ارتباط با فصول پاییز و زمستان و دارای پارادکسی جذاب .
برگ های پاییزی زرد و خشک اند اما همان ها در سرما و تهی دستی زمستانی غنیمت اند ! و این مضمون شاعرانه ی شعر است . چیزهای بی ارزش را باارزش جلوه دادن و برعکس . همان چیزی که " افلاتون " می گوید و به جرم آن شاعران را از آرمان شهر خود می راند .
شعر دوم حاوی صنعت تضاد و تشخیص است اما آن قدر صریح و عریان است که جایی برای مانور ذهنی مخاطب در شعر نمی گذارد و در واقع صراحت شعر ، وجه زیباشناختی شعر را فدای وجه معناشناختی کار کرده است . ضمن این که حذف فعل جمله ی اول شعر به قرینه فعل جمله ی پایانی شعر اشتباه است .
شاعر در بند است و
قلم
آزاد می چرخد
ضمنا می توان تضاد موجود در شعر را تا عدم باورپذیری مضمون جلو آورد . چگونه می توان تصور کرد که بدون شاعر ، قلم هنوز مشغول چرخش باشد ؟!؟
شعر سوم بر اساس بازی با کلمه ی " آبرو " ساخته شده است . ضمنا وجه ایهامی آب رو ، یعنی عرق ریزی عاشقانه هم می تواند مضمون دیگری به مضمون " آبروریزی " اضافه نماید .
" سیامک باقری " جداقل در این شهر اثر ، کوتاه نویس بدی نست .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۱
siamak bagheri » شنبه 22 دی 1397
ممنونم استاد بزرگوار و عزیز لطف نمودید تشکر

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.