در جست و جوی بیانی پیراسته ترعنوان مجموعه اشعار : ...
عنوان شعر اول : ...
درخت کاج نمی پژمرد
نمی پژمرد
و نمی پژمرد.
و در نهایت
در شبی
یا در سکوتی
می افتد
و می میرد
و تمام می شود

عنوان شعر دوم : ....
نمیخواهم سگ یا گرگ شوم
بال های درنا را پس دهید.

عنوان شعر سوم : ...
با دست های بسته چگونه نامت را بنویسم
و نوشتم.!
و تو
لای آن خط خطی های نرم و لطیف نامت را بجوی
و از آن خط خط های تند و خشن ساده مگذر...
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
کار با عناصری که سابقه حضوری پر شمار در سنت ادبی را دارند کار سختی ست چرا که شاعران پیشین تمام تلاش خود را در یافتن مضامین و تصاویر تازه ای از آن عناصر به خرج داده اند و از همین رو یافتن مضمون و تصویری تازه با همان عناصر کاری دشوار و بغرنج خواهد بود .
شاعران زیادی با درختانی همیشه بیدار چون کاج سر و کله ی شاعرانه زده اند و مضمون سازی و تصویرپردازی کرده اند . پس کار با این درختان دشوارتر به نظر می رسد .
" محمد حسین قاسمی " با کاج کار تازه ای نکرده است اما با فرمی دوگانه در شعر ، به بیانی تازه رسیده است . او در این شعر تا حدی احساساتی شده است و مثلا برای افتادن کاج موقعیت زمانی شب را انتخاب کرده است و یا محیط ساکتی را پیشنهاد کرده است ، اما واقعا چرا ؟! چرا این کاج در ظهری شلوغ نیافتد و در عصری پر سر و صدا نمیرد ؟!
شعر دوم چون بسیاری از کوتاه سروده های این روزگار ساختاری کامل نیافته است . به همین دلیل گزینش کلمات در آن موجه به نظر نمی رسد . اگر به فرض ، هر سور که شده با تعبیر کاملا سطحی و کلیشه ای بد بودن سگ و گرگ کنار بیاییم ، درنا را کجای دل مان بگذاریم ؟ چرا کبوتر نه و چرا گنجشک و پرستو نه و چرا اصلا عقاب نه ؟ می بینید ؟ شعر چیزی برای توجیه ساختار خود کم دارد و سطحی و سست به نظر می رسد .
شعر سوم تصویری کاملا بدیع را ارایه می دهد که قابلیت خوانش و تاویل های متعددی دارد . عشق در زنجیر در راس این خوانش هاست .
" قاسمی " کمی باید در به کارگیری زبان در اشعارش دقت کند و به بیانی پیراسته تر و پالوده تر برسد .مثلا در کاربرد غیرضروری و فراوان " و " خصوصا در ابتدای سطرهای شعرهایش دقت بیشتری به خرج دهد .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.