کوتاه و کوتاه آمدن کلمات
عنوان مجموعه اشعار : كوتاه ها
شاعر : سید مهدی منتظری


عنوان شعر اول : شماره ى ١
به سوگ نشسته اند:

وارستگان آنسوى مرز
وابستگان اينسوى مرز را

راندگانِ از خويش
ماندگانِ در خويش را

مردگان
زندگان را

عنوان شعر دوم : شماره ى ٢
با هزاران پا
در بند زمين
با هزاران دست
در آغوش آسمان:
جنگل
...................
[بر زمين، پايكوبان
در آسمان، دست افشان:
جنگل]

عنوان شعر سوم : شماره ى ٣
رؤياها
به آسمانم بردند

ديرى ست زمين
ديگر جاذبه اى ندارد
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
" سید مهدی منتظری " در این سه یا چهار ( ! ) شعر کوتاه نشان می دهد که کم و بیش هنوز تا رسیدن به مرزهای شعر کوتاه موفق راه و کار دارد .
در اولین شعر او تلاش برای رسیدن به فرم در شعر کوتاه را دارد و در عین حال به مفهوم مرگ و زندگی پرداخته است بی آن که به تازگی مضامین شعر توجه کند . او فراموش کرده است که در شعر کوتاه بیش و حتی پیش ار فرم ، این تازگی مضمون است که اهمیت دارد . اصلا مشخص نیست چرا و چگونه مردگان وارسته اند و زندگان وابسته ؟ مگر مردگانی سیاه کار نداریم و زندگانی روشن روان ؟ آیا مردگان رانده از خویش اند و زندگان لزوما ماندگان در خویش ؟ ظاهرا فرم با تسخیر ذهنیت شاعر ، او را از پرداخت مضمون و گزینش درست واژگان غافل ساخته است .
شعر دوم با تصویری جالب از جنگل شروع می شود و با شعری دیگر ( ! ) ادامه می یابد یا نمی یابد ؟ تکلیف متن مشخص نیست که با یک شعر تشکل یافته است یا با دو شعر و توضیح شاعر هم گویا نیست .
تصویر و مضمون در شعر سوم تازگی و بکارت لازم یک شعر کوتاه موفق را ندارد . تازگی و بکارتی که مخاطب را میخکوب کند و به عبارت دیگر به روح خواب آلود او سیلی بزند . با این حال در شاعرانگی این متن شکی نیست .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۱
سید مهدی منتظری » شنبه 12 آبان 1397
جناب آقاى شكارسرى، سلام و عرض ارادت: از بابت وقتى كه صرف كرديد، بسيار تشكر ميكنم. با آن كه نقد بسيار كلى بود، ولى من بهره ى خود را از آن بردم. سپاس و بدرود.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.