سمباده زنی بر شعر
شاعر : شکوفه رضائی


اردیبهشت
در روزهای خوبمان گل می کاشتیم
صورتی
سرخ
بنفش
نام هایشان را نمی دانستیم
نام های زیادی نمی دانستیم
تنها فکر می کردیم
به پاره ای از بهار
که سهم دست های ما بود


اردیبهشت
خیال می کردیم
آنکه ساعت ها زیر باران راه می رفت
از شاعری
سهم بیشتری دارد
و زنی که روی ماه تری
از مهتاب


سال ها گذشت
تا بفهمیم
زن می تواند
اردیبهشت را
ماه را
و تکه های باغچه را
بزرگتر کند!


شکوفه رضایی
نقد این شعر از : مجید سعدآبادی
قطعا همه بزرگان ادبی، شاعران و منتقدان بر این امر اشتراک دارند که امروزه بیش از هر زمان دیگر شاعر می بایست بخشی از لحظات خود را به ویرایش آثار خلق شده اختصاص دهد. شاعر در دنیای مدرن و خصوصا در سرایش شعر آزاد بهتر است خود سمباده نقد بدست گیرد و بر جان چوبی شعر بیافتد تا فرورفتگی ها و برجستگی هایی که شکل کلی را به هم زده را برطرف کند و نهایتا اثر را به یکدستی و هارمونی برساند و این همان نکته ایست که تنها و تنها با تجربه بدست می آید. این همان بخشی است که بزرگان ادبیات در طول زندگی شاعرانه خود تجربه کرده اند و گاهی در جمله ای کوتاه تجربه ای بسیار ارزشمند و بزرگ را انتقال داده اند!
شعر پیوست شده نشان دهنده شاعرانگی خانم شکوفه رضایی است و از آن مهمتر نشان دهنده کم تجربگی ایشان! چراکه می توانست به راحتی 5 سطر ابتدایی را در یک جمله خلاصه کند و درگاه و یا ورودی شعر را با عناصر زیبایی شناسانه بیشتری ارائه دهد و همینطور کنترل حسی بر جملات خود داشته باشد. مگر از خواستگاه های شعر، بیان بیشتر معنا و تصویر و عاطفه در کمترین کلمات نیست؟!
یا در بند سوم اثر شاعر مگر نمی توانست گذشت زمان را با تکنیک های شاعرانه و اجرا کردن این گذر زمان نشان دهد بی آنکه ما آنقدر مستقیم با آن کلمه مواجه نباشیم؟
در پایان باید بگویم خانم رضایی در آثارش نشان می دهد که ( بر عکس بسیاری از شاعران) شعر را می شناسد و اگر به موضوع یکدستی اثر از منظر شاعرانگی و بیان نیز دقت بیشتری داشته باشد ما در آینده آثار درخشانی از او خواهیم خواند.

منتقد : مجید سعدآبادی

سعدآبادی متولد تهران است. سال 1378 توانست بطور حرفه ای شعر را دنبال کند و تمرکز وی بر حوزه شعر سپید است. در دهه هشتاد جوایز بسیاری از جمله دو دوره جایزه شعر فجر، کتاب سال دفاع مقدس، کتاب سال گام اول، کتاب سال شعر جوان و ...را به خود اختصاص داد. همچنین ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.