فرصت درخشان جوانيعنوان مجموعه اشعار : دلنوشته های من
عنوان شعر اول : صندوقچه ای از راز
گاهی دلم پرواز میخواهد/یک عشقِ پُر آواز میخواهد
همچون شقایق در میانِ باد/یک گفتگو پُرساز میخواهد
او پرکشیدن درمیان ابر/پرصلابت،بیغرور،با ناز میخواهد
درحقیقت گویی او اینک/صندوقچه ای از "راز" میخواهد
"پاک"...

عنوان شعر دوم :


عنوان شعر سوم :
نقد این شعر از : انسیه موسویان
دوست خوش ذوق و علاقه مند، پريسا اسدي، شعر چهار بيتي ارسالي شما را خواندم. خوشحالم كه براي اولين شعرتان را براي پايگاه نقد فرستاده ايد و در معرض نقد قرار داده ايد.
سروده ي شما به خوبي نشان دهنده ي علاقه مندي، ذوق و استعداد شعر سرايي شماست. خوشبختانه شما در سنين جواني هستيد و فرصت هاي بسيار درخشان و مغتنمي براي آموختن و مطالعه و تمرين پيش رويتان است. خوب است بدانيد كه سرودن شعر هم مثل هر هنر ديگري در كنار ذوق و استعداد اوليه، نياز به تمرين و پشتكار جدي دارد.
در سوابق خود، درباره ي مطالعات شعري تان چيزي ننوشته بوديد اما لازم است اين نكته ي مهم را يادآوري كنم كه قبل از هر چيز، بايد بسيار دقيق و جدي و هدفمند مطالعه كنيد. از شعر شاعران برجسته و مطرح كلاسيك مثل حافظ، سعدي، مولانا و ... گرفته تا شاعران خوب معاصر مثل اخوان، نيما، فروغ، سپهري، شاملو، شفيعي كدكني و جديدترها و نزديك تر ها به روزگار ما مثل: قيصر امين پور، سيد حسن حسيني، سلمان هراتي و ...
مرحله ي بعد تمرين مستمر و مداوم براي سرودن و در معرض نقد گذاشتن سروده هاست تا با ظرايف و دقايق شعري آشنا شويد.
سروده ي ارسالي شما 4 بيت دارد ( مي شود گفت يك غزل چهار بيتي ست). به نظر مي رسد به سرودن قالب هاي كهن مثل غزل علاقه داريد. براي اين كار بايد حتما اصول و چهارچوب اوليه ي شعر كهن مثل وزن و قافيه و ... را بشناسيد و رعايت كنيد. در شعر شما دو بيت اول به لحاظ وزني كامل و صحيح است. اما دو بيت پاياني از وزن خارج است. مي توانيد دو بيت اول را با صداي بلند و شمرده بخوانيد و بعد دو بيت را با آن مقايسه كنيد تا متوجه شويد كجاي شعر اشكال وزني دارد.
دوست عزيز، براي اين كه وزن شعرتان درست شود، يكي از اين دو روش به شما كمك خواهد كرد:
1. روش سماعي يا شنيداري: در اين روش شما بايد آن قدر شعر بخوانيد و حفظ كنيد كه ناخودآگاه ذهنتان موزون و آهنگين شود.
2. روش آموختن قواعد علم عروض: در اين روش بايد اصول و قواعد عروض مثل تقطيع كردن، هجابندي، اركان عروضي و ... را مطالعه كنيد و فرا بگيريد.
من روش نخست را پيشنهاد مي كنم. البته مي توانيد از روش نخست شروع كنيد و پس از مدتي، كم كم در كنار آن اصول عروض را هم فرا بگيريد.
وقتي چهارچوب شعرتان درست و سالم باشد آن وقت مي توان در مورد ساير عناصر و ويژگي هاي شعرتان صحبت و نقد كرد.
منتظر سروده هاي تازه ي شما هستيم و برايتان آرزوي شكوفايي و شادماني داريم.

منتقد : انسیه موسویان

متولد اول مرداد 1355 در مشهد كارشناس زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه فردوسي مشهد كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبائي شاغل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سمت کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوانان از سال 1374 تا کنوندیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.