شعر کوتاه ، مختصر و مفیدعنوان مجموعه اشعار : دنیای من
عنوان شعر اول : جهانمان
جای قلم
تفنگ در دست می دهند
عشق را چگونه باید نوشت
تا کسی زخمی نشود؟؟

عنوان شعر دوم : آسمانمان
حالا که جای باران خون می بارد
رنگین کمان مان چه رنگی خواهد شد؟
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
ضرورت کوتاه نویسی و متعاقب آن ساده نویسی در روزگار ما از روز روشن تر است . شاعران یا با این جریان همراه می شوند و یا بر حلاف آن شنا می کنند اما هر دو گروه آسیب هایی را متحمل می شوند و از فرصت هایی نیز بهره مند می شوند .
کوتاه نویسان و ساده نویسان از موهبت خواننده بیشتر برخوردارند . در ضمن با فشردن معنا و مفهوم در بسته ای کوچک تر بر تاثیر متن بر مخاطب عجول و بی حوصله و گاه متفنن امروز می افزایند . از آن سو شاعران دیگر از موهیت فرصت برای گسترش پیرنگ اثر برخوردارند که گاه شعری برای تاثیر بیشتر نیاز به اطناب و توسعه ی حوزه ی تصاویر دارد .
محمدحسین قاسمی در شعر کوتاه " جهانمان " از جهان پر از خشونت و جنگ و ویرانی امروز می گوید و در این مسیر از تشبیه مشهور قلم به تفنگ بهره می برد . حالا او می خواهد با همین قلم آتشین بنویسد : عشق ! معلوم است که نمی شود و حتی با نوشتن زیباترین کلمات او به دیگران آسیب خواهد رساند !! و این پارادکس نهفته در مضمون است . به عبارت دیگر ما در جهانی زندگی می کنیم که عشق ورزی هم بی خسارت و بی زیان نیست !!
قاسمی در شعر " آسمانمان " باز هم اشاره ای به جهان خونبار امروز دارد اما مفهوم جنگ را پنهان ساخته است . او با ارجاع دادن ما به مفهوم باران خون ، رنگین کمانی تازه و بی سابقه را انتظار می کشد . شاید بهتر بود به جای عبارت رنگین کمان مان چه رنگی خواهد شد ، می گفت : رنگین کمان مان چه رنگ هایی خواهد داشت ... و نیز شاید اجرای سطر اول به صورت مقطع به القای حس باریدن کمک بیشتری می کرد :
حالا که جای باران
خون می بارد
هر دو شعر با درون مایه ای مشابه اما با دو تصویر و دو مضمون متفاوت ، تشکل یافته اند .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۵
سجاد سبحاني » دوشنبه 09 مهر 1397
با سلام و عرض احترام جناب استاد شكارسري آيا اثر دوم بيشتر شبيه يك كاريكلماتور و يا طرح نيست؟ ضمن احترام به دوست شاعرم آقاي قاسمي ، متاسفانه من عناصر شعري را در اين اثر نمي بينم. نه پرفورمنس ، نه فرم و نه حتي شعريت و شاعرانگي ! گرچه تركيب " باران خون " نيز جاي اشكال دارد. چون ذات خون پاشيدن يا شتك زدن و بعد جاري شدن است. و استفاده از اين تركيب كه در مداحي ها و نوحه ها نيز بسيار مستعمل است با مضمون " آسمان خون گريه مي كند " ديگر لطفي ندارد.
Ghasemy199777@gmail.com محمد حسین قاسمی » چهارشنبه 11 مهر 1397
ذات باران چیست؟؟
حمیدرضا شکارسری » شنبه 14 مهر 1397
منتقد شعر
سلام و ارادت اولا از شعر دو خطی انتظار چه فرم و پرفورمنسی می توان داشت . شعر کوتاه دامن خود را از چنگ فرم و شکل تا حدی رهانده است و هر چه شعر کوتاه تر این رهایی بیشتر . اما در شاعرانگی این متن شکی نیست و اعتراضی به آن وارد نیست . چنان چه در متن نقد ذکر شده هم نوع باران و هم نوع رنگین کمان حاصله فراواقعی ست و شاعرانه . این البته به معنای بکر و خوب و ذقیق بودن مضمون نیست . ضمنا باران خون اگر هم غلط است که نیست اما رواج غلط ، به اصطلاح قبح اشتباه را می شکند و آن را بیشتر رواج می دهد . سپاسگزارم
سجاد سبحاني » شنبه 14 مهر 1397
دوست عزيزم ! ايراد بنده به استفاده فعل " مي بارد " براي " خون " است و البته كل بار معنايي اثر شما نيز بر اساس همين تركيب شكل گرفته است.
Ghasemy199777@gmail.com محمد حسین قاسمی » یکشنبه 08 مهر 1397
ممنونم. بسیار ممنونم

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.