کوتاه سروده هایی ایده آل
عنوان مجموعه اشعار : بی نام
شاعر : غلامرضا زربان


عنوان شعر اول : بی نام ۲
صدای ارٓه در جنگل
و افتادن درخت ها
. .
. .
. .
من
شعر ِامروزم!

عنوان شعر دوم : بی نام ۳
حرف هایت را زنده به گور کن
آزادی فقط
یک مجسمه است!

عنوان شعر سوم : بی نام ۴
قاف به قاف گشتم
سیمرغ
افسانه بود ...
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر بی نام 2 محیط زیست و مشکل نابودی آن را هدف گرفته است . شعری محتواگرا که خطر تبدیل شدن به گزارشی زیست محیطی به شدت آن را تهدید می کند . غلامرضا زربان برای رهایی از این خطر در پایان بندی متن با گردشی در نگاه عینی گرای دوربین ، به سمت متن شعر متوجه می شود . در همین جاست که شعر از سطح گزارشی ساده فراتر می رود . راوی این شعر خود شعر است پس این متن یک شعر است ! صفت امروزین بودن برای شعر هم غایتی را دنبال می کند که چیزی جز جاری بودن و همیشگی بودن این فاجعه نیست .
شعر بی نام 3 اما آزادی ( احتمالا از نوع آزادی بیان ) را هدف قرار داده است . البته با اشاره به مجسمه ی آزادی , مفهوم عظیم تری از آزادی هم قابل تاویل می باشد . در این شعر البته با مضمون زنده به گور کردن برخوردی سطحی صورت گرفته است و از سابقه و فرهنگ زنده به گوری بهره ای برده نشده است . مثلا به جای مضمون زنده به گوری می شد از مضامین دیگری هم بهره برد بی آن که شعر آسیبی ببیند :
حرف هایت را اعدام کن
حرف هایت را دور بریز
حرف هایت را خفه کن
و ...
شعر بی نام 4 دارای پارادکسی درونی ست که بر عمق آن افزوده است . شاعر سیمرغ را افسانه می داند اما قاف به قاف دنبال او می گردد . گویا او واقعیتی به نام قاف را پذیرفته است اما سیمرغ را نمی یابد ! به همین دلیل این مرغ را افسانه می داند . اگر به ظرفیت های معنایی و متداعی سیمرغ که در ادبیات و فرهنگ ما بسیار ریشه دار و سابقه مند است توجه کنیم ، می توانیم این شعر کوتاه را با وجود ایجاز و سپیدنویسی اش ، عمیق بدانیم .
زربان شعر کوتاه و ایجاز آن را خوب می شناسد و با تعبیه ی پایان بندی های خوب آن ها را جذاب هم می نماید . شعرهایی که حرف دارند و عمیق هستند .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۵
غلامرضا زربان » دوشنبه 19 شهریور 1397
عرض سلام و احترام خدمت منتقد گذانقدر، جناب حمید رضا شکارسری. منتقدی که دلسوزی صادقانه و بی پیرایه اش برای ادبیات، قلم نقد دستش داده است و خستگی ناپذیر، بی هیچ چشم داشتی، به پرندگان تفکر اجازه می دهد به آبشخور اندیشه اش راهی داشته باشند. فرمایشات شما بر سر دیدگان. سال های سال بمانید به مهر.
حمیدرضا شکارسری » شنبه 14 مهر 1397
منتقد شعر
سپاس
سید مهدی منتظری » دوشنبه 19 شهریور 1397
سلام، و عرض ارادت. سروده ها انديشيده و نغز هستند، و نقد مربوطه نيز مفيد و آموزنده است. از هر دو بزرگوار تشكر ميكنم.
غلامرضا زربان » سه شنبه 27 شهریور 1397
درود جناب منتظری عزیز. سپاسگزار الطاف شما هستم.
حمیدرضا شکارسری » شنبه 14 مهر 1397
منتقد شعر
سپاس فراوان

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.