از شانه ی خاکی به جاده ی اصلی
عنوان مجموعه اشعار : چشمان گوارا
شاعر : علی حسینیان مقدم


عنوان شعر اول : زندگی
زندگی دم فرو بردن و آوردن نیست
زندگی شرشر باران غم است
همچو خندیدن نیست
زندگی چون گل یاس است که از ریشه ی او
جز خشکاندن قلبی دگرش کاری نیست
شاید این است پیام گل یاس
که همه نیست شدند و دگرم یاری نیست

عنوان شعر دوم : شهر گنه کاران
در قالب دلسوزی هر لحظه شدم سخره
در شهر گنه کاران کردند مرا شهره
اندوه و غم یارم بر سینه ی من حک شد
از ظلمت تنهایی آخر بشدم زهره

عنوان شعر سوم : چشمان گوارا
غرقه در چشمه ی چشمان گوارای توام
روز و شب در تب و تابم به تماشای توام
گرچه مبهم تر از آنی که تصور بکنم
عشق روشن شده ای مستِ تمنای توام
راه آزادی من تا به ابد آزاد است
من خودم در به درم بند بلاهای توام
باید این عمر گران را به رهت خرج کنم
همه جا با همه گویم که هم آوای توام
نقد این شعر از : انسیه موسویان
دوست با ذوق
اقای حسینیان مقدم
سه شعر فرستاده اید که نشان از علاقه مندی و استعداد شما دارد. چه خوب که در سال های نخست جوانی در سرزمین شعر قدم نهاده اید. چون برای مطالعه و تمرین فراوان، فرصت و انرژی کافی دارید و اگر قدراین استعداد و این فرصت درخشان را بدانید، به زودی خواننده ی شعرهای بسیار زیباتری از شما خواهیم بود.
نوشته اید که مدت یک سال است که شعر می گویید اما نمی دانیم آثار کدام شاعران را مطالعه کرده اید. قدر مسلم این است که مانند هر کار دیگری برای موفقیت در سرودن شعر نیز باید پشتکار فراوان داشت و تمرین و مطالعه ی جدی را در برنامه ی خود گنجاند. از شعر شاعران مطرح و برجسته ی کهن مثل حافظ و سعدی و مولانا و ... گرفته تا شاعران معاصری چون احمد شاملو، سهراب سپهری، اخوان ثالث، فروغ فرخزاد و ... و شاعران امروز که هم عصر و هم روزگار ما هستند.
این مطالعات به شما کمک می کند که اولاً با ظرافت ها ، اصول و دقائق شعر فارسی آشنا شوید و ثانیاً زبان و حال و هوای شعر امروز و شاعران معاصر را درک کنید.
سه شعر ارسالی شما را خواندم. شعر اول شما علی رغم زبان امروزی و تازه ای که دارد دچار یک مشکل عمده و اساسی ست و آن این است که قالب مشخصی ندارد. قالب در حقیقت فرم و شکل خاص هر شعر است. بر اساس اصول و قواعدی که در هر قالب وجود دارد، شاعر تعداد ابیات، وزن و قافیه و نوع چینش واژگان را انتخاب می کند. در شعر شما هیچ گونه نظم و قاعده ی خاصی مشاهده نمی شود. گاهی مصراع ها کوتاه و بند شده اند و به قالب "نیمایی" نزدیک شده اما شعر نیمایی نیست. وزن آن هم گاهی دچار مشکل شده است.
شعر دوم نیز " دو بیت" است. در شعر فارسی دو قالب داریم که دو بیت دارند؛ رباعی و دو بیتی.هر کدام از این دو قالب، وزن مخصوص به خود را دارند. اما شعر شما نه دوبیتی است و نه رباعی. چون از نظر وزن، در آن دو قالب نمی گنجد.
مشکل دیگر این شعر این است که زبان آن بسیار قدیمی و دور از زبان روزگار ماست. ما امروز چه در گفت و گوهای عادی روزمره و چه در متن های رسمی و کتاب هایمان نمی گوییم:
از ظلمت تنهایی آخر بشدم زهره
شعر سوم شما در قالب غزل سروده شده و به لحاظ وزن و قافیه ایراد خاصی ندارد. اما این شعر هم مثل شعر دوم از زبان امروز فاصله دارد. ما امروز این گونه صحبت نمی کنیم یا نمی نویسیم:
باید این عمر گران را به رهت خرج کنم
دوست گرانقدر، توصیه من به شما این است که بسیار زیاد و جدی و مداوم مطالعه کنید و بسیار هم بنویسید و خود را در معرض نقد قرار دهید. مطالعه ی نقد شعر سایر دوستان در پایگاه نقد، نیز می تواند بسیار راهگشا باشد. این دو کار، برای وارد شدن به جاده ی اصلی شعر – به قول خودتان- بسیار ضروری ست. منتظر سروده های تازه تر شما هستیم.

منتقد : انسیه موسویان

متولد اول مرداد 1355 در مشهد كارشناس زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه فردوسي مشهد كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبائي شاغل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سمت کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوانان از سال 1374 تا کنوندیدگاه ها - ۲
انسیه موسویان » دوشنبه 02 مهر 1397
منتقد شعر
درود بر شما. بزرگواريد.
علی حسینیان مقدم » یکشنبه 01 مهر 1397
سلام. بسیار ممنون از نقد شما و خیلی خوشحال و مسرورم از اینکه وقت خود را صرف خواندن شعر هایم کردید. از راهنمایی های شما بسیار متشکرم و سعی میکنم که حتما از آنها استفاده کنم.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.