ريش و قيچي دست شاعر
عنوان مجموعه اشعار : زیر انگشت های تشریح
شاعر : رحمت اله رسولی مقدم


من و تو نبض مشترک بودیم
کاسه مغز مشترک بودیم
لاله بودی و لادنم بودی

مرگ ما مرزمشترک دارد
من دل از هرچه می کنی هستم
تو دل از هرچه می کَنم بودی


عشق مست و تمام دنیا مست
پشت سر پایه های پل ها مست
بعد بن بست و بعدتر بن بست

با تو باید چکار می کردم؟
از تو آیا فرار می کردم؟
از تو که پاره تنم بودی؟!


شب موهات دست بافتنی
شب موهات دست یافتنی

روز روشن به تو اشاره کنم
روز روشن تو را ستاره کنم

شب مویت مرا کجا می برد؟
از تو که صبح روشنم بودی


تو که شب هات عاشقم بودند
قرص تب هات عاشقم بودند
بوسه هایی که اهل پرهیزند
کنج لب هات عاشقم بودند

تو که تنهاییت پر از من بود
توی تنهاییت زنم بودی


سردی لمس آدمی زنده
گرمی دست آدمی مرده
آب دادن به آنچه پژمرده

بعد ازین هیچ غیر ممکن نیست
از تو که دور بودی و نزدیک
دوست بودی و دشمنم بودی


بعد باید به راه پشت کنم
ک نگاهت به رفتنم باشی
آنچنان می روم که تا هستی
دست باشی به دامنم باشی

کوزه ای می شوم که نهصد سال
دست بودی به گردنم بودی


لب به لب یک تمام بند دو نیم!
لب به لب از غرور کذب منیم
لب به لب از توایم و می شکنیم

کوزه نا امیدِ در گِل من!
بعد دیدم تو را که در دل من
مثل قلبی که بشکنم بودی


#رحمت_اله_رسولی_مقدم
نقد این شعر از : انسیه موسویان
سروده هاي آقاي رسولي مقدم، هميشه خبر از شاعري توانا، خوش قريحه و سرشار از پشتكار مي دهد كه در پي ابتكار و نو آوري است و اين تلاش ها ما را به آينده ي شاعري ايشان بسيار اميدوار مي كند.
اين بار هم شعر ديگري فرستاده اند كه در نگاه نخست، نو آوري در قالب آن به چشم مي خورد. البته اين حقير پس از چندبار خواندن متوجه نشدم كه قاعده و الگوي اين قالب چيست و شاعر براي آوردن قافيه و رديف چه قاعده و قانوني در ذهن داشته است. اما به نظر مي رسد او با برخي هنجارشكني ها تغييراتي در قالب غزل ايجاد كرده است. هرچند فعلاً در مورد اين هنجار شكني و تغييرات، با همين يك نمونه نمي توان قضاوت و اظهار نظر كرد و شايد در آينده ي نزديك كه از آقاي رسولي مقدم نمونه هاي بيشتر، بهتر و كامل تري بخوانيم، بتوانيم بهتر درباره ي موفقيت يا عدم موفقيت او در اين هنجارشكني ها اظهار نظر كنيم.
از نقاط قوت اين شعر وجود قافيه هاي دروني در جاي جاي آن است كه به لحاظ موسيقي آن را غني كرده است. از ديگر ويژگي هاي اين شعر، مي توان به تصويرهاي شاعرانه ي درخشان آن اشاره كرد. نظير اين ها:
تركيب زيباي «دست بافتني» به سياق «دست يافتني»
شب موهات دست بافتنی
شب موهات دست یافتنی
****
آنچنان می روم که تا هستی
دست باشی به دامنم باشی
****
کوزه ای می شوم که نهصد سال
دست بودی به گردنم بودی
اما ذكر چند نكته در خصوص اين شعر:
من شعرهاي قبلي آقاي رسولي مقدم را نيز مرور كردم. بيشتر آن ها زبان و لحني روايي داشتند و در يك وزن سروده شده بودند. ( حداقل شعرهايي كه براي پايگاه نقد فرستاده اند) به گمانم استفاده از يك لحن و وزن مشترك –هرچند ممكن است به صورت كاملاً ناخودآگاه اتفاق افتاده باشد- شعر را دچار يكنواختي و خواننده را خسته خواهد كرد.
نكته ي ديگر اين كه با توجه به قدرت و توان شاعري بالاي ايشان، در اين مرحله انتظار مي رود با دست و دلبازي و جرأت و جسارت ( و حتي بي رحمي! ) پس از سرودن شعر، دست به ويرايش و هرس كردن شاخ و برگ آن بزنند. در همين شعر، سطرها و مصراع هايي وجود دارد كه به گمان بنده، حضور يا عدم حضورشان در كليت شعر نقش تعيين كننده ندارد و حذف آن مي تواند به انسجام و ايجاز بيشتر شعر كمك كند.
مثل اين ها:
لب به لب یک تمام بند دو نیم!
لب به لب از غرور کذب منیم
لب به لب از توایم و می شکنیم

پس ريش و قيچي دست شاعر!
پيرامون اين شعر مي توان به شكل جزئي تر و بيشتر از اين سخن گفت اما فعلاً به همين موارد اكتفا مي كنم و به انتظار شعرهايي با حال و هواي متفاوت تر از اين دوست گرانقدر هستم.

منتقد : انسیه موسویان

متولد اول مرداد 1355 در مشهد كارشناس زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه فردوسي مشهد كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبائي شاغل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سمت کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوانان از سال 1374 تا کنوندیدگاه ها - ۲
انسیه موسویان » دوشنبه 26 شهریور 1397
منتقد شعر
درود بر شما. بزرگوارید و لطف دارید. انشالله با پشتکار و جدیتی که دارید شعرهای بسیار بسیار زیباتری خواهید سرود. برقرار باشید.
رحمت اله رسولی مقدم » دوشنبه 19 شهریور 1397
سلام استاد جان، از اولین شعری که برا پایگاه فرستادم و مصادف شدم با شما، زمان زیادی گذشت که باز با لطف قلم شما مواجه بشم، کلی دلتنگتون شدم به خدا☺ یه مدت زمان دیگه همینقدر به من لطف داشته باشید و بهم گوشزد کنید ناپختگی هام رو، قول میدم اونطوری که انتظارشو دارید بنویسم.البته در هر مقطعی باشم شاگردتون هستم و ازتون می اموزم. نقاط ضعفی رو که اشاره کردید بارها مرور می کنم، زنده باشید استاد عزیزم.⚘⚘⚘⚘

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.