انرژي شعر كوتاه
عنوان مجموعه اشعار : هزاران پاییز
شاعر : فاطمه حقیقی


عنوان شعر اول : ازدحام خاطرات
باران می بارد
تو تکثیر می شود
و من
لا به لای خاطرات گم می شوم

عنوان شعر دوم : ....
....

عنوان شعر سوم : .....
....
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر كوتاه را مي توان به ضربه اي سنگين تشبيه كرد كه در زماني كوتاه به طور كامل به نقطه اي محدود و متمركز وارد مي شود . به همين دليل انرژي شعر ( ضربه ) در پايان بيشتر و حادتر احساس مي شود ( درد بيشتري دارد ! ) و باز به همين دليل تازگي مضمون و تصوير در موفقيت اين نوع شعر بسيار ضروري ست .
فضاي باراني به هر ملاحظه اي در اين روزگار ، فضايي شاعرانه اما آشنا محسوب مي شود . آن قدر آشنا كه ريسك و خطر كليشه شدگي را پررنگ مي كند .
« فاطمه حقيقي » در شعر خود اين فضاي آشنا را به عنوان لوكيشن تصوير شاعرانه اش انتخاب نموده است . در اين لوكيشن چه مي گذرد ؟
راوي در هر قطره قطره ي باران چهره ي « تو » را مي بيند و در خاطرات بي پايانش گم مي شود . اين تصوير چندان تازه اي نيست پس به همين دليل ، شاعر يك بازي زباني در حوزه صرف و نحو را چاشني اثر مي نمايد . « تو » در باران تكثير نمي شوي بلكه تكثير مي شود !
اين كه اين شگرد تازه است يا خير مساله اي كم اهميت نيست اما اين كه بودن يا نبودن اين هنجارشكني صرفي چه نقشي در پيش بردن روايت شعر دارد مساله ي مهم تري ست .
به گمان نگارنده « تو تكثير مي شوي » به خاطر صميميت و روزمره بودنش مي تواند نقش بهتري در روايت ايفا نمايد .
تخمين انرژي اين شعر قدري ذوقي ست اما نگارنده به دليل عدم تازگي مضمون و بازي زباني بي تاثيرش و پايان بندي ذهني و كليشه اي اش ، اين انرژي را كم ارزيابي مي كند و شعر را به عنوان شعر كوتاه تكان دهنده و هيجان برانگيز چندان موفق نمي داند .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۵
فاطمه حقیقی » سه شنبه 09 مرداد 1397
جناب «شکارسری» عزیز شرمنده ام بابت این اشتباه تایپی ، امیدوارم عذرخواهی بنده رو بپذیرید.
فاطمه حقیقی » یکشنبه 17 تیر 1397
با سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون ، جناب سرشکاری عزیز کلمه می شود اشتباه تایپی است و در شعر « تو تکثیر می شوی» می باشد . با سپاس حقیقی
حمیدرضا شکارسری » یکشنبه 07 مرداد 1397
منتقد شعر
اتفاقا «سرشكاري» هم اشكال تايپي ست !!!
فاطمه حقیقی » سه شنبه 09 مرداد 1397
جناب «شکارسری» عزیز شرمنده ام بابت این اشتباه تایپی ، امیدوارم عذرخواهی بنده رو بپذیرید.
حمیدرضا شکارسری » شنبه 13 مرداد 1397
منتقد شعر
ارادت و احترام

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.