رباعي هايي اميدواركننده
عنوان مجموعه اشعار : سه رباعی برای نقد شدن
شاعر : حسن مسیّبی


عنوان شعر اول : ...
یا حال مرا بیا و بهتر گردان
یا اینکه دل مرا به من برگردان

برگرد که سر به شانه‌‌ات بگذارم
مگذار که بیش ازین شوم سرگردان

عنوان شعر دوم : ...
آخر چه کسی گفته که: عاقل هستم؟
دیوانه‌ام و مقلّد «دل» هستم

آگاه‌تر از عالِم شهرم، زیرا
از هرچه و هرکه جز تو غافل هستم

عنوان شعر سوم : ...
مانندِ هوایِ ابریِ پاییزم
بی‌هیچ بهانه‌ای به‌هم می‌ریزم

چون برگ دوباره بر زمین می‌افتم
از رویی زمین همین‌که برمی‌خیزم
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
جناب « حسن مسيبي » انتخاب قالب رباعي در اين سال ها انتخابي هوشمندانه است . چرا كه در روزگار عسرت هنر به خصوص ادبيات و باز به خصوص شعر ، شاعران مي كوشند با كوتاه سرايي چه در حيطه ي شعر سنتي و چه در حيطه شعر نو ، مخاطب گريزپاي شعر امروز را بدون صرف وقت زياد به خود جذب كنند . حالا ببينيم از فرصتي كه اين انتخاب خوب در اختيارتان گذاشته است چه استفاده اي كرده ايد ؟
در رباعي اول با زبان كهن خود ، شعر را تا حد فراواني از شانس مضموني نو و امروزين محروم ساخته ايد . با اين حال استفاده ي درست از رديف و ظرفيت قافيه هاي انتخابي رباعي تان را شنيدني ساخته است . مضمون بيت اول تا حدي متن را واسوختي كرده كه دلچسب است .
در رباعي دوم نيز زبان كهن گرايانه از ظرفيت به روز بودن شعر كاسته است و مضمون را تكراري مي نمايد . تضاد يا پارادكس عقل و دل يا عقل و عشق موضوعي بسيار آشنا و دستمالي شده است . اما در اين رباعي هم كنايه ي انتهايي و طنز نهفته در بيت دوم تا حدي رباعي را از مرگ در اعماق زبان و بيان كهن گراي شاعر نجات مي دهد .
رباعي سوم اما زبان و بيان نوتري دارد و همين امكان پرداخت مضموني تازه تر را فراهم مي آورد . اثر با ارتباط موضوعي و تصويري و منطقي دو بيت به انسجام خوبي رسيده است و به دنبال همين انسجام است كه ضربه مورد نظر يك رباعي خوب در انتهاي اين كار تا حدي قابل قبول احساس مي شود . ضربه اي كه در پارادكس بيت دوم تعبيه شده است .
اين سه رباعي نشان مي دهد كه شاعر مي تواند با سيري حساب شده به سمت ربان و بيان نو ، هرچه بيشتر به فضاي شعر سنتي اما نوگراي معاصر نزديك شود . سيري كه مي تواند شعر « مسيبي » را به كل متحول سازد .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۱
حسن مسیّبی » چهارشنبه 09 خرداد 1397
خیلی ممنونم ازتون جناب شکارسری

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.