يك گام به جلو يا به عقب؟
عنوان مجموعه اشعار : دردهاي عاشقانه يك شاعر
شاعر : افشین شجاع


عنوان شعر اول : شهر لعنتي
دلت شبهایی که میگیرد
میروی در شهر قدمی بزنی
تا كمي آرام شَوی
ولی
هر قدم که برمیداری
دلگیرتر میشوی
این شهر لعنتی انگار
نامش را‌ در گوش‌ تو فریاد میزند

عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : انسیه موسویان
دوست عزيز آقاي افشين شجاع، شعر كوتاه «شهر لعنتي» را خواندم. پيش از اين دو شعر ديگر از شما را بررسي كرده بودم. نمي دانم تاريخ سرودن اين شعر چه زماني ست؛ قبل از آن دو شعر يا بعد از آن؟ يكي از سروده هاي قبلي شما در قالب نيمايي بود و در نقد آن نوشته بودم كه روند رو به رشدي داشته ايد. اما شعر «شهر لعنتي» متاسفانه باز، قدمي به عقب محسوب مي شود. اين سروده، از شعر فاصله ي زيادي دارد و اگر سطرهاي آن را از حالت پلكاني خارج كنيم و كنار هم بنويسيم، شبيه يك متن كوتاه خواهد بود. تنها نقطه ي قوت و برجسته كه آن را كمي به شعر نزديك مي كند، دو سطر آخر است. آنجا كه گفته ايد:
این شهر لعنتی انگار
نامش را‌ در گوش‌ تو فریاد می زند
در اينجا شما نگاهي خيال انگيز به شهر داشته ايد. در حقيقت، شهر را موجود جاندار و زنده اي ديده ايد كه نام معشوق را در گوش شاعر يا راوي فرياد مي زند. اما بقيه ي سطرها كاملاً معمولي اند و شاعرانگي چنداني در آن ها مشاهده نمي شود.
دوست عزيز در نقدهاي پيشين، دوستان منتقد به كرات به اين نكات اشاره كرده اند: تفاوت نثر شاعرانه و شعر، تفاوت يك گزارش معمولي با شعر و ... اگر آن نقدها را بار ديگر با دقت و تأمل بخوانيد قطعا در سرودن شعرهاي بعدي به شما كمك زيادي خواهد كرد.
سروده هاي شما نشان مي دهد ذوق و استعداد اوليه را داريد، اما اين به تنهايي كافي نيست. اين سه توصيه ي بنده را جدي بگيريد:
1- شعر زياد بخوانيد. از شاعران برجسته ي قديم و معاصر، در قالب ها و سبك هاي گوناگون
2- علاوه بر نقد شعرهاي خودتان، نقدهايي را كه بر شعر ساير شاعران در همين صفحه ( پايگاه نقد) نگاشته شده بخوانيد و از نكات مهمي كه دوستان نوشته اند بهره بگيريد.
3- خيلي زياد بنويسيد و بنويسيد. تمرين نوشتن، قلم شما را پربار مي كند و باعث مي شود تجربه هاي غني تري در حوزه ي سرودن كسب كنيد.
به اميد روزهاي روشن و پر اميد براي شما دوست گرانقدر و با ذوق

منتقد : انسیه موسویان

متولد اول مرداد 1355 در مشهد كارشناس زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه فردوسي مشهد كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبائي شاغل در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با سمت کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوانان از سال 1374 تا کنوندیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.