وسواس در انتخاب قافیه
شاعر : مهران عزیزی


۱۷.
جاری شو از طلوع سحر تا شب، دیوانه‌وار باز برقصانم
در چارگاه چرخش خورشیدی، در گوشه‌های ناز برقصانم

درد زیاد فاصله را کم کن، روی زمین کنار دل‌م بنْشین
یک قصه‌ی بلند بگو امشب، با قصه‌ی دراز برقصانم

دیوارها که آجر و سیمانند، با ضرب گام‌های تو می‌رقصند
در شهرِ سنگ، معجزه‌ها داری، در کوچه‌های راز برقصانم

من چشمِ سر، تو باغ تماشایی، من تشنه‌ام تو آب، بنوشانم
جادو نکن، دوباره نمی‌خوابم، با چشم‌های باز برقصانم

#مهران_عزیزی
نقد این شعر از : آرش شفاعی
این شعر با تلفیق خوبی میان موسیقی و مضمون همراه است و شور و حالی که از چنین شعری انتظار داریم با این موسیقی به مخاطب منتقل می شود یعنی تا اینجا شاعر خوب انتخاب کرده است و می توان به این گزینشگری خوب او امیدوار بود. اما غزل درادامه توفیق چندانی نمی یابد. با وجود شور و حالی که از شعر انتظار داریم، ابیات خیلی معمولی پرداخت شده اند و تصویر فوق العاده ای که نشان بدهد این شعر نتیجه ی یک انقلاب درونی و احساس طوفانی در وجود شاعر بوده است، نمی بینیم. نکته ی مهمی که باید در اینجا به آن توجه کرد؛ قافیه های شعر است. می دانیم که قافیه چه نقش مهم و تأثیرگذاری در شعر و بخصوص در غزل دارد چنانکه حتی نیما که شاعری نوگرا بود به نقش و اهمیت قافیه تأکید داشت و می گفت قافیه زنگ شعر است. به همین دلیل انتظار طبیعی این است که قافیه های یک شعر بهترین، اندیشیده ترین و تأثیرگذارترین واژگانی باشند که شاعر انتخاب کرده است. در شعر آقای عزیزی چنین وسواس و دقتی را شاهد نیستیم و واژه هایی که برای قافیه انتخاب شده اند، کم حس و حال و خنثی هستند و به همین دلیل شاعر نتوانسته است به خوبی از ظرفیت قافیه بهره مند شود.

منتقد : آرش شفاعی

شاعر، منتقد و روزنامه نگار. متولد 1354 در مشهد، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی و دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه قدس.دیدگاه ها - ۱
مهران عزیزی » چهارشنبه 14 تیر 1396
سلام و احترام با این که برآیند نقدهایی که بر نوشته‌هام شده نشانی از امیدواری بزرگواران و اساتید به من و شعرم ندارد، اما من سرسختانه بر سرودن پای خواهم فشرد و البته گزیده‌ها و کم‌عیب‌ترها را بازهم اینجا خواهم گذاشت. در هر حال این تنها راهی است که می‌توانم با آن زبان شعرم را پیدا کنم و یا سرآخر، اگر نشد و حرفی برای گفتن نداشتم، رها کنم و اصرار عبث بر کار بی‌حاصل نکنم. بسیار و به تکرار ممنون‌م.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.