وجد و تازگی اما چند نکته
عنوان مجموعه اشعار : پیراهن شعر من سیاه است هنوز
شاعر : مهرزاد کاوه قلعه سردی


درون خلوتم اتراق می کرد

نگاهش را به من سنجاق می کرد

مرا می برد ، تا آن سوی باران

به زخمم نام شعر اطلاق می کرد

#مهرزاد_کاوه _ قلعه سردی
عنوان شعر دوم : گل سر سبد
در کوچه و بازار،گل سرسبد است

مهتاب ستاره دار فاز رصد است

همواره به زیبایی اش اذعان دارد

مرواریدی که"خودشناسی"بلد است

#مهرزاد_کاوه _ قلعه سردی

عنوان شعر سوم : اکسیر جوانی
عطر و گُل و اکسیر جوانی داری

در چنته ی چشمت آسمانی داری

بر لرزش پلک نازک پنجره ها؛

چون جاذبه،تاثیر روانی داری

#مهرزاد_کاوه _ قلعه سردی
نقد این شعر از : مریم جعفری آذرمانی
هر سه شعر، با توجه به حسّی که به مخاطب می‌رساند، دارای وجد و تازگی هستند؛ یعنی به نظر می‌رسد شاعر بیش از آن که کوششی کرده باشد، جوششی داشته که او را به نوشتنِ ‌آن‌ها برانگیخته است، اما از آن‌جا که شعرها کوتاه هستند، باید دقتِ بیشتری در ارائه تصویر باشد، همچنین توجه شود که دستورِ درست، مهمتر از رعایت وزن است، یعنی اگرچه می‌شود در دستور زبان جابه‌جایی‌هایی انجام داد ولی به خاطرِ درست شدنِ وزن نمی‌شود دستور زبان را اشتباه به کار برد. نکاتی در مورد شعر اول و سوم هست که به تفکیک گفته می‌شود:

شعر اول:
در این شعر، خلوت و نگاه و شعر و حتی باران، همگی در یک فضای تصویری می‌توانند قرار بگیرند امّا چند نکته:
سنجاق کردنِ نگاه به چیزی (نگاهش را به من سنجاق می‌کرد) تصویر خوشایندی نیست و به نظر می‌رسد که به اجبارِ قافیۀ سنجاق آمده است.
فعلِ اطلاق کردن معمولاً حرفِ اضافه ندارد و اصلش این است: چیزی را چیزی اطلاق کردن که در این مورد می‌شود: زخمم را شعر اطلاق می‌کرد. بنابراین سطرِ «به زخمم نام شعر اطلاق می‌کرد» از نظر دستوری چندان درست نیست هر چند که مخاطب مفهوم را متوجه شود. همچنین کلمۀ «نام» هم برای اطلاق کردن اضافی است.
شاید با تغییر هر سه قافیه، با همین مفاهیم، شعرِ بهتری از کار دربیاید، زیرا حتا در سطر اول (درون خلوتم اتراق می کرد) هم، فعل‌های فراوانی می‌شود به جای «اتراق کردن» گذاشت که تناسبِ بیشتری با «خلوت» داشته باشد.

شعر سوم:
در سطرِ «در چنته ی چشمت آسمانی داری» به جایِ «چنته» می‌شد کلمه‌ای دیگر را آورد که از نظر تصویری هم (یعنی نه فقط اصطلاحی) با چشم مناسبت داشته باشد، همچنین «ی» در «آسمانی» یای وحدت است و با قافیه‌‌های دیگر یعنی جوانی و روانی سازگار نیست. می‌شود کلِ عبارتِ سطرِ مذکور را به دو دلیلی که گفته شد، جوری تغییر داد که آسمانی مثلاً صفت باشد، در این صورت قافیه مشکلی نخواهد داشت. (رباعی چون فقط دو بیت دارد این گونه ایرادهای کوچک هم بیشتر به چشم می‌آیند و بهتر است اصلاح شوند)

منتقد : مریم جعفری آذرمانی

مریم جعفری آذرمانی، پنجم آذرماه سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. از سال ۱۳۷۵ فعالیت ادبی خود را آغاز کرد. اولین مجموعه شعرش در سال ۱۳۸۵، ده سال پس از آغاز فعالیت ادبی‌اش منتشر شد. از این شاعر تا امروز، کتابهای متعددی منتشر شده است. از دیگر فعالیتهای او ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.