شعر كوتاه ، ايجاز يا ابهام ؟
شاعر : غلامرضا زربان


تو را می بینم
و تمام گرگ های جهان
زوزه می کشند!
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
شعر كوتاه (همچون داستان كوتاه) اگرچه از ضرورت هاي ادبيات امروز است اما در گذشته ي ادبي ما نيز سابقه اي طولاني دارد . سه گاني ها و سه لختي ها ، ليكو ها و بعدترها رباعي ها و دوبيتي ها و مفردات مي توانند پشتوانه ي تجربي كوتاه سرايي شاعران امروز باشد . شاعراني كه امروزه از تجربيات تازه تري چون هايكوها و كاريكلماتورها هم بهره مندند .
شعر كوتاه شعري تك هسته اي ، تك مضموني و تك تصويري است كه لزوما به تعداد سطري خاص و تعداد كلماتي مشخص محدود نمي شود . ساختار معنايي و متداعي و تصويري اين شعر كامل و بي نياز از حتي واژه اي ديگر است . شعر كوتاه با ذات شعر كه ايجاز به جاي تفصيل است هماهنگي دارد بنابراين اطلاق ميني مال به جاي شعر كوتاه را مناسب نمي دانم .
نوشتن شعر كوتاه به هيچ وجه ساده نيست چرا كه موجزنويسي ور درعين حال كامل نويسي و ساختمند نويسي ساده نيست .
شعر كوتاه «غلامرضا زربان» گويا قصد دارد سپيدخواني مخاطب را تحريك كند . اما ابزار بازم را در اختيار او نمي گذارد . اساسا اين «تو» كيست ؟ هويت نامشخص اين مخاطب ناشناس كل متن را مبهم مي كند . در نتيجه متوجه نمي شويم چرا با ديدن تو گرگ ها آن هم گرگ هاي تمام جهان زوزه مي كشند ؟ اصلا اين زوزه هاي گويا چه حسي است ؟ خشم گرگ ها ، تعجب گرگ ها ، ترس گرگ ها ، شگفتي گرگ ها يا .... كدام حس گرگ ها از اين زوزه ها منتقل مي گردد ؟
اين جا ما با مشكلات كوتاه نويسي روبرو مي شويم . ايجازي مخل كه متن را ناخوانا و نارسا ساخته است .
شايد نياز باشد كه «زربان» در اين مورد قيد شعر كوتاه را بزند و به تعداد سطرهايش بيافزايد تا مخاطب به ژانر موضوعي نامشخص اين اثر اشراف يابد .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۱
قاسم بیابانی » چهارشنبه 26 مهر 1396
سلام به نظر من اگر سطر اول را جابجا می کرد و در انتها می نوشت و یک قید زمان به ان اضافه می کرد مقداری از مباحث گفته شده در مورد تو رفع می شد بدین صورت تمام گرگ های جهان زوزه می کشند؛ وقتی که تورا می بینم

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.