اندک و ناقص
عنوان مجموعه اشعار : شاید فردا
شاعر : رضا محمدصالحی


عنوان شعر اول : دلیل صحبت
به قدر یک نفس ای عشق در کنارم باش
غزال رام غزل های بیقرارم باش

هنوز فرصت برگشتن از خودم باقی است
ز راه می رسم آخر، در انتظارم باش

بدون طلعت یار بی فروغم و سردم
بتاب بر من و آفتاب نوبهارم باش

بیا و عود دلم را بسوز ، حرفی نیست
به بوی زلف تو آغشته ام، دچارم باش

چقدر از تو نوشتن برای من سخت است
دلیل صحبت گرم و ادامه دارم باش


عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : جواد نوری
با سلام.
غزل کوتاه شما با یک شروع خیلی خوب و انفجاری همراه بود بیت درخشان و زیبا و توجه‌برانگیز با وزن خیلی خوب و‌ دلنشین مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلان.‌ همینطور بیت دوم. فوق‌العاده و صحیح و زیبا.
اما به ناگهان این شکوه و زیبایی فرومی‌شکند و‌ شعر از اوج به زیر می‌افتد و نقش خاک می‌شود.‌ دو بیت اول سالم و زیبا و درست هستند و سرودن آنها تجربه فراوانی می‌خواهد
‌بیت بعدی ولی دچار تشتت است.‌ و باز در بیت بعدی البته مصرع دومی ببوی زلف تو آغشته‌ام دچارم باش و همینطور بیت پایانی خوب و زیبا هستند.گویی شعر در دو یا چند زمان متفاوت نوشته شده و شاعر التفاتی به وزن آن نداشته است. دلیل این اوج و فرود هرچه باشد قبل از هرچیز به شناخت وزن برمی‌گردد و سراینده باید خیلی سخت گیرتر باشد و وزن را به صورت کامل آن برساند.
این تنها نکته‌ای‌ست که می‌شود به آن اشاره کرد. توفیق مطالعه شعرهای دیگری از شما نداشته‌ام تا با مقایسه آنها به بررسی این سروده شما بپردازم. منتظر شعرهای دیگر شما می‌مانیم تا بهتر در مورد آنها گفتگو کنیم.
با آرزوی موفقیت برای شما
با‌ احترام

منتقد : جواد نوری

جواد نوری. متولد 1356 شهرستان بهار. متاهل. دارای دوفرزند. کارشناس ارشد ادبیات کارشناس واحد شعر و ادبیات حوزه هنری همدان به مدت ده سال. رئیس انجمن ادبی بهار به مدت هفت سال. رییس انجمن حافظ شناسی مدت دوسال. عضو هیئت مدیره خانه شعروادب استان همدان. سردبیر ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.