مطالعه نقدهای دیگرانعنوان مجموعه اشعار : هستی
عنوان شعر اول : ماورای هستی
آمدم بیرون ز تنهایی جان سوز درون
لحظه ای بر دل نهادم نوشداروی جنون
کز چنین است و چنان است رسم آب و اعتبار
لحظه ای خود را رهانیدم به کل بی اختیار
از همان دم کاسودم من ز غوغای جهان
این قبای عاشقی شد این چنین بر تن روان
گفت و گو با زنجره درسی به رنگ نور بود
خنده با پروانه‌ها از چشم تن مستور بود
بوسه بر نیلوفر مرداب ده شد دلنشین
دین و آیین من اندر حال شد حق الیقین
آری عشق از جنس نور حق تجلی می کند
بر فراز کهکشان ها پادشاهی می کند
زین نمط از قید پروای چنین بی مایگان
می شوی آزاد چون برگ درختان در خزان

عنوان شعر دوم : .
.

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : جواد نوری
آمدم بیرون ز تنهایی جان سوز درون
لحظه‌ای بر دل نهادم نو

با سلام خدمت دوست گرامی سرکارخانم سعیدی. این اولین شعریست که بنده از شما می خوانم و‌ گمان می‌کنم تازه به سایت نقد شعر پیوسته‌اید و مدت زمان شاعری شما نیز فراتر از دو سال نیست. طبق معمول مباحث ابتدایی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. اول آنکه غالبا برای اکثر دوستان جوان و تازه‌کار و کم‌تجربه لازم است که بخشی ازین اطلاعات را خود با مطالعه بدست آورند. یعنی در همین پایگاه نقد تعداد نقد نوشته‌ها برای اشعاری که در مراحل ابتدایی‌اند یا مباحث مطرح شده ویژه اوائل شروع فعالیت هنری است کم نیست‌‌ می‌توانید آنها را بخوانید. این مطالعه برای شما خیلی خیلی راهگشاست. هم با نوشته‌های منتقدین ارجمند در مورد سایر شعرها آشنا می‌شوید هم به مرور کم و کاستی‌ها و باید نبایدهای شعر خود را نیز بدست می‌آورید. عموما شاعران جوان پس از سرودن شعر تمایل ویژه‌ای دارند که اثرشان خوانده شود و نظریات گوناگون در مورد آن ارایه شود.‌ ولی ازین تجربه غافل اند‌. کوله‌بار درک و فهم شما از مسائل و ضروریات ادبی هرچقدر فربه‌تر و سنگین‌تر باشد توان شاعرانگی شما هم بیشتر و بیشتر خواهد شد. و این بدست نمی‌آید مگر با مطالعه فراوان.
شعر شما در قالب مثنوی سروده شده است. قالبی که غالبا برای مضمون‌های بلند انتخاب می‌شود‌. برای آنکه هر بیت قافیه و احیانا ردیف اختصاصی دارد و شاعر اسیر قافیه‌اندیشی و بکارگیری انواع کلمات برای ساختن قافیه نیست. اما شعر شما هم کوتاه است هم وزن آن بلند است. انتخاب این وزنها عموما در قالب‌هایی مثل غزل بیشتر جواب می‌دهد. و تعداد ابیات هم محدودتر است. منظور اینکه شما می‌توانید برای مثنوی‌های دیگر وزنهای سبکتر و راحتتر انتخاب و استفاده کنید. مثنوی با وزنهای بلند توان شاعرانه بالاتری طلب می‌کند.
به هرحال مثنوی شما جز در بیت سوم در بقیه ابیات درست است. و نشان از توانایی شماست. به خوبی نشان دادید که خوب از عهده وزن بر می‌آیید و من طبق معمول باید شمارا به مطالعه بیشتر تشویق و ترغیب کنم و با شما منتظر بمانم تا در شعرهای آتی تان به مضمون و سایر مطالب مهم و لازم شعر بپردازم. فقط این نکته را می‌گویم که دو بیت پایانی شعر شما خیلی خوب و قوی سروده شده بود. همین دو بیت تشویق ما و دیگران را بر می‌انگیزد.
به شما بخاطر داشتن این حس و توان شاعرانه تبریک می‌گویم و منتظر شعرهای بعدی‌تان هستم تا بهتر در مورد مباحث فنی آن شعرها گفتگو کنیم
با احترام جواد نوری

منتقد : جواد نوری

جواد نوری. متولد 1356 شهرستان بهار. متاهل. دارای دوفرزند. کارشناس ارشد ادبیات کارشناس واحد شعر و ادبیات حوزه هنری همدان به مدت ده سال. رئیس انجمن ادبی بهار به مدت هفت سال. رییس انجمن حافظ شناسی مدت دوسال. عضو هیئت مدیره خانه شعروادب استان همدان. سردبیر ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.