آفرین و خوش آمدید
عنوان مجموعه اشعار : خنده ها
شاعر : عاطفه موسوی


عنوان شعر اول : خنده ها درد شدند
«کوره ها سرد شدند
سبزه ها زرد شدند
خنده ها درد شدند»
از میان جمعیت
خیلی وقت است که خوبی ها همه طرد شدند
زوج ها فرد شدند
قلب ها تیره ،کبود
چشم ها آکنده از اشک شدند
دل شکستن ها همه
همه بی قصد شدند
بانوان مرد شدند
عطر های خوب و مرغوب همگی گند شدند
صادقان رسوا شدند
مهربانان جنگ ها کردند و مُردند
دشمنان بسیار خرسند شدند
خوبی کردن ها همه،
پولی و نقد شدند
کوه ها از درد وغم ،
یکسره در آسمان گرد شدند
تپه ای خاک شدند
کودکان عقد شدند
فکرها و ایده هاو حرف ها همه در بند شدند
پاسخ ظلم و بدی ، رنج و پلیدی همه لبخند شدند
″ عین•میم″

عنوان شعر دوم : دوبیتی
دیشب از چشم چپم یک قطره اشکی شد جدا
در سکوت و سوسو شب گریه کردم بی صدا
درد بی درمان و قلب منفجر از دلخوری
بی محابا ناله ای سر میدهد بنده خدا
عین. میم

عنوان شعر سوم : .
.
نقد این شعر از : جواد نوری
سلام و رسیدن بخیر. دوست عزیز و گرامی ام خانم عاطفه موسوی از دیار شاعر خیز خوزستان
نوشتن و سرودن یعنی اظهار وجود، یعنی اعلام بودن، یعنی چهره ای تازه به میدان فرهنگ وارد شده و احساسات و داشته های خود را به دیگران ارائه می دهد تا هم وجود خودش را اعلان و ثابت کند هم دیگران را در لذتی که داراست سهیم کند، پس هرچقدر در این راه حضور شما پررنگ تر شود در واقع نوعی سرمایه گذاری فرهنگی ست.‌سرمایه گذاری که هیچ زیانی ندارد و سراسر سود و منفعت است.
حالا که شما جسارت به خرج داده اید و نوشتن را آغاز کرده اید باید لوازم آن را هم دارا باشید. لوازم نوشتن اول مطالعه خوب و کافی ست بعد نگاه پرسشگرانه به زندگی به طبیعت به محیط اطراف. و دیدن چیزهایی که دیگران نمی بینند. خب البته این سخت است. و زمانی آسان می شود که شما همه توجه و حواستان را معطوف همین نکته کنید و آنقدر از دریای ادبیات توشه برداری کنید که در مسیر حرکتتان هیچ گاه لنگ‌نمانید.
ساده است مطالعه آثار گذشته گان شمارا با شعر و شاعری و نحوه تفکر بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین آشنا می کند.
بجز این مطالعه کتابهایی که فنون شاعری را بصورت ساده توضیح داده و تشریح کرده اند. و امروزه در دسترس همه علاقمندان قرار گرفته است. کتاب عناصر بیرونی و درونی شعر. کتاب بسیار ارزشمند و فوق العاده مغتنمی برای نوجوانان و جوانان تازه کار است. وقتی بخوانید می بیند که پله به پله شمارا با لوازمات شاعری آشنا می کند و فنون و‌شگردهایی که بکارگیری آنها سطح سخن شمارا به شعر نزدیک‌ می کند را یادتان می دهد.

در شعر اول شما پیداست که وزن و قافیه و ردیف وجود دارد و جزو‌لوازم ابتدایی شعر است. هرکدام ازین ها تعریف ویژه خود را دارند. ردیف کلماتی ست که عیناً در آخر بیت ها تکرار می شود، قافیه کلماتی ست که وزن وحروف مشترک باهم دارند و قبل از ردیف می آید و وزن هم مثل نخی ست که دانه های تسبیح را به هم متصل می کند. کلام شما با وزن سعی در نزدیک شدن به شعر دارد‌‌.
کلماتی مثل سرد زرد درد و فرد قافیه های بخش اول شعر شما هستند و نشان می دهد که ذهن شما تمایل به شعر وزن دار دارد. حالا نکته اینجاست که همین قدم اول باید تقویت بشود و حرف زدن درمورد بقیه شعر فعلا بی مورد است. وقتی شما شعر وزن دار می گویید باید آن قواعد و قوانین پای بند باشید.
در همین سایت نقد هستند شاعران تازه کار و نو وارد هستند که شعرهای ابتدایی آنها مورد نقد واقع شده و مطالعه آنها برای شما بسیار راهگشاست. این پیشنهاد برای شما دوست عزیز و تازه وارد بسیار راهگشاست تا نقد اجزا شعر شما.
استفاده‌و‌شرکت در محافل و مجالس ادبی و آشنایی با پیشکسوتان شعر و استفاده از راهنمایی ها و تجارب آنان شمارا بسیار کمک خواهد کرد.
برای شما آرزوی موفقیت دارم و منتظر شعرهای بعدی شما هستم

منتقد : جواد نوری

جواد نوری. متولد 1356 شهرستان بهار. متاهل. دارای دوفرزند. کارشناس ارشد ادبیات کارشناس واحد شعر و ادبیات حوزه هنری همدان به مدت ده سال. رئیس انجمن ادبی بهار به مدت هفت سال. رییس انجمن حافظ شناسی مدت دوسال. عضو هیئت مدیره خانه شعروادب استان همدان. سردبیر ...دیدگاه ها - ۱
عاطفه موسوی » پنجشنبه 11 آذر 1400
درود استاد . از راهنمایی های ارزشمند شما سپاسگزارم.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.