شکار شعر در روزمره ها
عنوان مجموعه اشعار : بی‌ نام
شاعر : آرمان خرّمی


عنوان شعر اول : تلفن
از بس به گذشته زنگ زده‌ای
به شماره افتاده
نفس‌های این تلفن قدیمی

با دستی چروکیده
اتو را روی جوانی‌ات جلو و عقب می‌بری
شبیه ماشینی که کنار خیابان جا نمی‌شود
جا نمی‌شوی در این دنیا

دلم برایت می‌سوزد
که بوی سوختنِ جوانی‌ات بلند شده و
تو مشغولِ حرف زدن با تلفنی!

عنوان شعر دوم : آمده‌ای
آمده‌ای و انعکاس صدایت را
قلبی تازه در سینه‌ام پس می‌دهد
و من می‌خواهم با این قلب
به جنگ تمام ترس‌ها بروم
شبیه کودکی که دوست دارد با چکمه‌های تازه‌اش
تمام چاله‌های آب را امتحان کند!

عنوان شعر سوم : عشق
تا وقتی دوستت داشتم کنارم بودی
اما همین که عاشقت شدم رهایم کردی
چرا که تو درخت را دوست داشتی و
از جنگل می‌ترسیدی!
نقد این شعر از : حمیدرضا شکارسری
« آرمان خرمی » شعر را در ساحت فخامت و اندیشه های به ظاهر بزرگ و فخیم صید نمی کند بلکه در روزمره های پیش چشمانش به جست و جو و شکار شعر می رود . از این رو شعر او با وجهی مدرن به سراغ مخاطب می رود . مخاطبی که باید محتوای شعر را از پس و پشت تصاویر عینی تاویل نماید . مثلا در شعر اول (تلفن) منهای پایان بندی در تمام سطرهای قبل تنها تصویر می بینیم و نه بیان احساسات . مزیتی که در سه سطر پایانی ، با آن دلسوزی خام و شعارگونه کم و بیش از بین می رود . در واقع به گمان من شاعر که جای خالی لحن در سطرهای قبلی را به درستی احساس کرده در این سه سطر آخر ، به عوض عاطفی کردن متن ، اثر را احساساتی و رمانتیک و سطحی کرده است .
در شعر دوم (آمده ای) منهای تعبیر « پس دادن قلبی تازه » که معنای روشنی را به ذهن متبادر نمی کند ، باقی سطرها و تعابیر ، به خصوص با تشبیه موقعیت انتهایی ، معانی روشن و شفافی از عشق را منتقل می نمایند . در این شعر نیز « خرمی » در پی بیان اندیشه های به اصطلاح بزرگ نیست و به همین دلیل شعرش به سادگی شعری عاشقانه شروع و خاتمه می یابد و ادعای لایه های زیرین ، مثلا در عرصه های عرفانی ندارد .
شعر سوم (عشق) با ترسیم مرز بین دوست داشتن و عاشق بودن ، ایده ی فکری متن را پی ریزی می کند و با تکنیک اسلوب معادله در شعری سپید ، متن را به پایان می رساند . اتفاقا مشابه همین تکنیک در شعر دوم نیز اجرا شده است و موفق هم از آب درآمده است .

منتقد : حمیدرضا شکارسری

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی متولد 1345 تهران  لیسانس زمین شناسی - شاعر برگزیده و برنده اولین جایزه ادبی قدس - شاعر برگزیده جشنواره شعر فجر در بخش شعر امروز انقلاب سال 1387 - داوری دهها جشنواره و کنگره شعری سراسری و استانی کشور - ارایه دهها ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.