تداعی و تبادر در شعر / دکتر اسماعیل امینیهر کلمه­‌ای در اطراف خود با مفاهیم گوناگون ارتباط دارد؛ همچنان که هر پدیده‌­ای در طبیعت با بسیاری از چیزهای دیگر مرتبط است. مثلاً وقتی صدای خروس را می­‌شنویم، به یاد صبح و بیداری می­‌افتیم. یا وقتی چمدانی را می‌بینیم، به یاد سفر می­‌افتیم. این ارتباط مفاهیم که موجب حرکت خیال انسان است، «تداعی» نام دارد. گاهی تداعی حالت عام دارد؛ یعنی ارتباطی شناخته شده برای همگان، موجب حرکت ذهنی است. چنان که ارتباط میان طلوع خورشید و صدای خروس این­گونه است:

«خیمه برچید شب سرد، خروسان گفتند

سحر دهکده گل کرد، خروسان گفتند»

امّا گاهی تداعی حالت شخصی دارد؛ یعنی ارتباط میان مفاهیم برای همگان شناخته شده نیست:

«باغ ما در طرف سایه‌ی دانایی بود

باغ ما جای گره خوردن احساس و گیاه

باغ ما نقطه‌ی برخورد نگاه و قفس و آینه بود

باغ ما شاید، قوسی از دایره‌ی سبز سعادت بود».

می­بینیم که در این چند سطر از شعر سهراب سپهری، چگونه «باغ» سرآغاز تداعی معانی دیگری بوده است که برای شاعر شناخته شده است و او در بیان خود می­خواهد این حسّ آشنا را به خواننده‌ی شعر نیز منتقل کند. برای آن که با تداعی بیشتر آشنا شویم، می­توانیم با کلمات تمرین کنیم. مثلاً کلمه‌ی «سیاه» چه مفاهیمی را همراه خود به یاد ما می­آورد؟ تاریکی، شب، عزاداری، زغال، آفریقا، شطرنج، ترس و... این فهرست را می­توان بسیار طولانی­تر از این نوشت. هنگامی که هر یک از مفاهیمی که از راه تداعی به ذهن ما آمده است خود سرآغاز تداعی مفاهیم دیگر شود، آن­گاه درمی­یابیم که تداعی چگونه موجب فعّال شدن خیال و ذهن انسان می­شود. مثلاً کلمه‌ی «عزاداری» می­تواند ذهن را به سمت این مفاهیم ببرد: «مرگ، گریه، گورستان، تنهایی، خرما، حلوا و...». می­بینیم که تداعی مانند یک نقطه‌ی جوهری که بر کاغذ کاهی بیفتد، به سرعت گسترده می­شود و رگه­ها و شاخه­هایش، ذهن را با خود به این‌سو و آن­سو می­برد.

«شادی، شادی، هزار شادی، شادی

بر کاغذ کاهی کویر اینک

از جوهر سبز نقطه

 آبادی!»

در این شعر کوتاه از استاد شفیعی کدکنی، تداعی از یک اتّفاق ساده آغاز شده است؛ افتادن جوهر بر کاغذ. امّا این اتّفاق ساده، ذهن شاعر را به تصویری دیگر کشانده و آن نقطه­ای سرسبز در میان کویر است که نشانه‌ی آبادی­ست. برای تأمّل بیشتر بر نقش تداعی در آفرینش شعر، چند سطر را از شعر «کسی که مثل هیچ­کس نیست» از سروده‌های فروغ فرّخ­زاد می­خوانیم:

«...و می­تواند کاری کند که لامپ الله

که سبز بود؛ مثل صبح سحر سبز بود،

دوباره روی آسمان مسجد مفتاحیان

روشن شود

آخ...

چقدر روشنی خوب است

چقدر روشنی خوب است

و من چقدر دلم می­خواهد

که یحیی

یک چارچرخه داشته باشد

و یک چراغ زنبوری

و من چقدر دلم می­خواهد

که...»

 

 

منبع : کتاب "جلسه شعر" نشر شهرستان ادب
در تلگرام به اشتراک بگذارید
ارسال کننده مقاله : غلامرضا طریقی
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.